Yin-Yang nedir?

yinyangUzakdoğu kültürü ile alakalı olan neredeyse her yerde karşılaştığımız bu sembol aslında bize herkesin farkında olmadan bildiği evrensel bir felsefeyi anlatıyor. Hatta öyle ki Çin biliminin, Geleneksel Çin tıbbının, Çin dövüş sanatlarının ve Çin felsefesinin temelinde bu şeklin bize anlattığı felsefe yatıyor.

Yin ve Yang en kolay şöyle tanımlanabilir. Yin ve Yang Çin felsefesinde alçalan ve yükselen iki zıt kutbu ifade eden iki olgudur. Yin alçalandır, negatif tarafı temsil eder ve siyah renk ile ifade edilir. Yang ise yükselendir, pozitif tarafı temsil eder ve beyaz renk ile ifade edilir. İki kutup da birbirine tamamen zıttır. Ama ikisi de içerisinde bir diğerini içerir ve bir kutup alçaldığı zaman diğerini yükseltir.

Bunu daha iyi anlamak için birkaç örnek vermek gerekirse; Ölüm – Doğum, Gece – Gündüz, Siyah – Beyaz, Kadın – Erkek, Acı – Tatlı, Yer – Gök

Kelime kökenine ufak bir bakış

Basitleştirilmiş Çince’de Yin Yang’ın (Çince yazılışı ile 阴阳) kelime kökenine daha yakından bakalım.  阴 (yīn) kelimesi Çince’de kapalı, bulutlu anlamında kullanılır. Bu kelime aynı zamanda negatif ve feminen (dişi) anlamına da gelmektedir. 阳 (yáng) ise güneşli, pozitif ve eril (erkek) anlamlarını içerir.

Geleneksel Çince’deki yazımı olan 陰 ve 陽 ise biraz daha ilgi çekici.  İlk karakterin başındaki 阝tepe demek, sonrasında gelen ise yin 侌 ise genelde bulutlu anlamında kullanılıyor. Bu karaktere daha da yakından baktığınızda jin 今 “şimdi” ve yun 云 “bulut” kelimelerini görüyorsunuz.

Bir de yang 昜 ‘ı karakterlerine ayıralım. 日 “güneş” ile olumsuzluk anlamında kullanılan 勿. Hepsini birleştirdiğimizde şu sonuç çıkıyor. Yin; “tepenin kapalı bulutlu tarafı”, Yang ise “tepenin güneşli tarafı” anlamını taşıyor.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir