Yılan Çorbası

yilan-corbasi‘Yılan çorbası’, ‘Bol soslu kızarmış yılan’, ‘Kavrulmuş yılan derisi’, ‘Siyah bezelye soslu, acılı, taze soğanlı dilimlenmiş kızarmış yılan yemeği’. Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Bu 4 yemek kışın soğuk havalarda dışarıdan geldiğimizde ısınmak için annemizden akşama yapmasını istediğimiz yemeklerden biri olmasa da özellikle dağlara yakın küçük köylerde yaşayan Çinliler için tam bir iç ısıtıcı kış yemeği.

Bu 4 çeşit Yılan yemeği Hongkong ‘un en ünlü restoranlarında yemeniz için mutlaka tavsiye edilenlerden. Yılanın yemek olmadan önceki görüntüsü pek iç açıcı gibi görünmese de deneyenler özellikle Yılan eti ve Yılan çorbasının çok lezzetli olduğunu söylüyorlar.

Çinde yemeği yapılan 5 yılan türü bulunuyor. Bunların arasında belgesellerden tanıdığımız meşhur Kral Kobra ve Piton gibi yılanlar da bulunuyor. Yılanlar yakalandıktan sonra yemek yapılana kadar geniş cam kavanozlarda yada kafeslerde bekletiliyorlar. Yemek yapılacağı zaman ise yılan ilk önce öldürülüp derisi ateşte dağlanıyor. Daha sonra yapılan yemeğe göre derisi bıçakla uzun kesikler çizerek çıkartılıyor.

Tadı nasıl?

Yılan çorbasını yada yemeğini deneyenlerin büyük çoğunluğu tadının Yılan türüne göre balığa yada tavuk etine benzediklerini belirtiyor ve oldukça lezzetli olduklarını söylüyor. Çine gelip yılan çorbasını deneyen yabancılar da Çinlilerle aynı fikre sahip. İşte o yabancılardan birinin söyledikleri;

Tadı gerçekten harika!
Jordan, Hong Kong’da küçük bir restorantta Yılan çorbasını denedim. Geldiğimde arkadaşıma denemem için beni Yılan yemeği yiyebileceğim herhangi bir yere götürmesini söyledim. Söylemeliyim ki tadı tek kelimeyle ‘harika’. Oturduğum masanın hemen yanında, içinde yemek yapılacak yılanların olduğu kavanozlar vardı. Gerçekten çok güzel bir tecrübeydi. Sonraki ziyaretimde tekrar gelmeyi düşünüyorum.

Büyük yerleşim yerlerinde çok fazla göremeseniz bile Çinde özellikle küçük yerleşim yerlerinde Yılan yemeği yiyebileceğiniz birçok lokanta bulunuyor. Bu lokantalardan oldukça taze şekilde bu yemekleri yiyebiliyorsunuz. Nasıl taze diye soranlar için; Restorantta yerinize geçmeden önce yemek istediğiniz Yılanları seçiyorsunuz ve hemen yemek yapılmak üzere orada hazırlanmaya başlanıyor. Bir süre sonra da afiyetle yemeniz için garson tarafından masanıza getiriliyor. Yemeğini bu şekilde hazırlanırken görmeyi tercih etmeyenler için lüx restorantlar da bulunuyor. Ancak fiyatları tabiki diğerlerine göre çok daha pahalı oluyor. Bu tür restorantlarda fiyat olarak başı çeken en pahalı yemek ise Kral Kobra ile yapılanı.

yilan-corbasi1

Eğer yeniliklere ve değişik tatlara çok da açık değilseniz Çin ‘in küçük yerlerinden birine yolunuz düştüğünde olabildiğince ne satıldığını bilmediğiniz restorantlara girmemeye çalışın. Yoksa kendinizi ‘Garson.. Çorbamda bir yılan var!’ cümlesini söylerken bulabilirsiniz. Bu konuda Türkiyedeki yılanlar gönüllerini ferah tutabilirler. Türkiyedeki Çin restoranları tahminen daha uzun bir süre menülerinde Yılan Çorbalarına yer vermemeye devam edeceklerdir.

Sadece çorbası mı?

Yılandan sadece çorba yapılmıyor elbette. Özellikle Taylandda Yılan şarabı denilen bir içecek bulunuyor. Bu içecek aslında likör ve yılan kanı karıştırılarak yapılıyor ve ismini aldığı üzere genellikle koyu kırmızı renkte oluyor.

yilan-corbasi2

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir