Yeme-İçme Çin Çinliler gerçekten böcek yer mi?

Çinliler gerçekten böcek yer mi?

böcek yiyen bir çinliBundan birkaç gün önce Çinli, Polonyalı, Kanadalı ve Kolombiyalı birkaç arkadaşımla restaurantta oturmuş yemek yerken Çinlilerin yeme alışkanlıklarından bahsediyorduk. E tabi doğal olarak da bir süre sonra konu Çinlilerin böcek yiyip yemediğine geldi ve bir cevap alabilme umuduyla bütün gözler Çinli arkadaşa çevrildi.

Çin dışındaki birçok kişi akşam evde yenmek üzere tezgahlara serilmiş böcek fotoğraflarını görünce bütün çin'in böcek yediğini düşünüyor. Halbuki durum hiç de öyle değil. Türkiyede hernasılsa her bölgeye özgü yeme alışkanlıkları var ise çinde de durum aynen böyle. Yani Çin'in bütün bölgelerinin böcek falan yediğini söylemek tamamiyle yanlış olur. Peki kimler yiyiyor bunları?

Arkadaşımız soruyu şöyle cevaplıyor; Guanzho. -İnsan dışında herşeyi yiyorlar- diye de gülerek ekledi :) Çin'in güneyinde bulunan bu bölge yarı modern yarı ormanlık bir yapıya sahip ve doğal olarak da bu bölge böcekler için biçilmiş kaftan. Aklınıza gelen -o da yenir mi?- dediğiniz her türlü şeyin yendiği bir yer. Yılanlar, akrepler, çiyanlar, kurbağalar, karıncalar ve hatta üzerine gazete ile vurduğumuzda vıcık diye sarımsı şeylere bulanan sinekler bile. Arkadaşıma -e peki bunlar mikroplu değil mi? yani hadi böcekler tamam belki başka birşeyde daha hijyenik yetiştirilebilir belki ama ya sinekler?- dediğimde onların da temiz olduğunu söyledi. 

Aslında bize ilginç gelen şeylerin yendiği tek yer orası değil. Mesela kurbağa, bize göre ilginç olabilir ama çinlilere göre hiç de öyle değil ve her bölgesinde afiyetle yeniyor. Ben daha denemedim ama kurbağa etini deneyen Türk bir arkadaşım tadının da gayet iyi olduğunu söylemişti. Çinliler ne yer videosu için tıklayınız.

 

Çinde bir böcek satıcısı

 

Yorumlar


X