Yangtze nehrine yolculuk

cin-yangtze-nehriYanda eklediğim resimde gördüğünüz bu doğa harikası manzara Çin’deki Yangtze nehrine ait. Yangtze nehrinin toplam uzunluğu tam 6380 km, bu da onu Çin’in en büyük nehri yapıyor. Ben Yangtz’yi tekne turu ile dolaştım ve şunu söyleyebilirim ki teknede etrafı izlerken kendinizi yeşilliklerin arasında bir cennetteymişsiniz gibi hissediyorsunuz.
Nehir dikey kayalıklarla ve zaman zaman gördüğüm tapınaklarla çevrili. Çinliler bu kayalıklara şekilleri perdeyi anımsattığı için Türkçeye tam çevrilişiyle Perde dağları ismini vermişler. Gerçekten de sanki tiyatro perdesiymiş gibi dalgalı şekilde.

Biz nehirde grupça ilerlerken çok ilginç birşey dikkatimizi çekti. Dik kayalıklara asılmış birsürü tabut gördük. Buranın dik kayalıklarındaki hava epeyce soğuk olduğundan ve cesetler bozulmadığından, yerlileri eskiden ölenleri bu dik kayalıklardaki deliklere bırakırlarmış.

Birazdaha ilerlediğimizde ise ejderha tapınağı karşımıza çıkıyor ve daha sonra da adını bilmediğim irili ufaklı birkaç tapınak daha.

Buarada az kalsın unutuyordum. Dünyanın en büyük barajlarından biri bu nehir tarafından besleniyor.

Biz yangtze nehrinde ilerlerken gemimizi asansör sistemiyle diğer tarafa geçiriyoruz. Bu ilk defa karşılaştığım bir durum, su yavaş yavaş yükseliyor ve gemi yavaşça yukarıya çıkıyor. Böyle birkaç tane kapı geçiyoruz.

Bir de oradayken duyduğuma göre suyun altında daha önceden su altında kalmış bir şehir varmış, söylediklerine göre bugünlerde diğer civardaki şehirler de sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya ve yakında kaybolacak. Eğer siz de Yangtz’yi görmeye giderseniz bu güzellikleri ve belki de birkaç yıl sonra su altında kalacak bir şehri gören nadir insanlardan biri olacaksınız.

yangtze8 yangtze11 yangtze22 yangtze3 yangtze4 tangtze5 yangtze6 yangtze7

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir