Vietnamdaki gerçek bubi tuzakları

vietnam_bubi_tuzaklari5Yüzlerce amerikan filmine konu olmuş Vietnam savaşını bilmeyen yoktur herhalde. Bu filmlerde savaş genelde hep tek yönlü olarak anlatılır, vietnam halkının çektiği acılardan pek söz edilmez. Ancak bu filmlerde atlamadan anlatılan birşey vardır ki o da Vietnamın düşmanlar için oldukça tehlikeli bir yer olduğudur.

Vietnamda belki de binlerce askere mezar olan bubi tuzaklarından bahsediyorum. Yerli halk savaş zamanı amerikan askerlerinden korunabilmek için çok sayıda bubi tuzağı hazırlamış. Birçoğu anında öldürmese de tuzaktan kurtulmanız imkansız olduğu için yavaş yavaş acı içinde ölmenize neden oluyor.

Vietnam halkının askerlerden kaçmak ve saklanmak için açtığı gizli tüneller ise gerçekten görülmeye değer. Bu tüneller Cu Chi ismi ile biliniyor. Toplam uzunluğu 2 kilometreden biraz fazla. Bazı bölgelerde tüneller 3 katlı olarak açılmış. Birinci katı yerden 13 metre derinlikte. İkinci katı 15, Üçüncü katı ise 23 metre derinlikte kazılmış. 10.000 civarında vietnamlının öldürüldüğü o günlerde bu tünellerde 60 aile savaş sonuna kadar saklanmayı ve yaşamayı başarmış.

vietnam_bubi_tuzaklari1 vietnam_bubi_tuzaklari2 vietnam_bubi_tuzaklari3 vietnam_bubi_tuzaklari4 vietnam_bubi_tuzaklari6 vietnam_bubi_tuzaklari7

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir