Tibet ölülerini akbabalara yem yaparak uğurluyor

tibet-olu-ugurlama0Çinde Tibet ‘in doğu kesimlerinde yüzyıllardır korunmaya çalışılan bir gelenek var. Türkçeye tam çevirisi Kutsal gökyüzü defin töreni. Yani ölü uğurlama töreni. Yanlız bu ölü uğurlama töreni muhtemelen daha önce duyduklarınızdan biraz daha farklı. Budizmin öğretilerine göre yaşayan tibet ‘liler öldükten sonra ruhun cennete kuşlarla ulaşabileceğine inanıyorlar. Tabiki vücudunuzu küçük parçalara ayırdıktan sonra.

Tibet ‘in dağlık Kuzey yakasında insanlar yüzyıllardır ölülerini aynı şekilde uğurluyorlar. Bu gelenek bugün de devam ediyor. Bir kişi öldükten sonra kıyafetlerini çıkartıp dağın tepesinde bir alana getiriyorlar. Bedenin kesim sırasında kaymaması için boynundan ip ile bir kazığa bağlıyorlar ve bıçakla gövdeden başlayarak ayak uçlarına kadar derin kesikler açıyorlar. Daha sonra da balyoz benzeri ucunda sert büyük bir taş bulunan aletle de daha önce kestikleri bedeni ufak parçalara ayırmak için dövmeye başlıyorlar. İşlem bittikten sonra parçalar ise kuşların yemesi için dağın tepesinde terkediliyor. Özellikle de akbabaların. (Bu yüzden tibette akbabaları silah patlatarak yada herhangi başka bir şekilde kaçırmak yasak)

Tören sırasında hiçkimsenin izlemesine, fotoğraf yada video çekmesine izin verilmiyor. Zaten hükümet de bu geleneği koruyabilmek için bu tür fotoğraf ve videoların çekilmesi ve yayılmasını kanunen de engellemiş durumda. Daha önce hükümetin ve ailenin özel izni ile bir bilim kanalı için Himalayaların saklı kuleleri adında bir belgesel çekilmiş. Belgesel bu konu ile ilgili olmasına rağmen bedenin filme alınmadan olayın anlatılması için büyük çaba sarfedilmiş.

Tibette dağ tepelerinde sadece bu amaç için kullanılan 1000’den fazla alan var. Tibette yakma, nehire bırakarak uğurlama gibi birçok yöntem olmasına rağmen bugün Tibet halkının %80 ‘i hala bu şekilde uğurlanmayı tercih ediyor.

Bu konuyla ilgili elimde birçok fotoğraf olmasına rağmen (kanunlar gereği) ne yazık ki sadece bunları yayınlayabiliyorum.

 

tibet-olu-ugurlama2

tibet-olu-ugurlama

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir