Sahte Çin parasını nasıl anlarsınız?

cin-parasini-kontrol-etmeNereye giderseniz gidin sahte paranın her ülkenin sorunu olduğunu görürsünüz. Ancak herşeyin sahtesinin ustalıkla yapılabildiği Çin’de bu durum biraz daha ciddi durumda. Bu yüzden özellikle de market görevlileri, taksiciler, postaneler aldıkları paraları olağanın üstünde kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmiş durumdalar.

Bazı yerlerde ise dükkan sahipleri ellerinde bulunan dikkat etmeden aldıkları sahte paraları ya dikkatsiz gördükleri müşterilerine yada bir paranın sahte mi gerçek mi olduğunu anlamayacağını bildikleri yabancılara vermeyi seçiyorlar.
Siz de aldığınız para elinizde kalsın istemiyorsanız işte size Çin parasının sahte olup olmadığını anlama hakkında birkaç ipucu.

1- Işığa belli bir açı ile tuttuğunuzda “100” yazılı filigranı görebilirsiniz. Sahte paralarda bu yazı siz parayı açılı tutmanıza gerek kalmadan her açıdan görülüyor.

2- Bir başka yol ise bu bölgelere parmağınızla dokunmak. Paradaki Mao resminin saçının üst kısmına ve yakasına dokunduğunuzda hafif çıkıntıları ve tırtıklı yüzeyi hissedebilirsiniz. Aynı çıkıntılar resmin sağ tarafındaki dalgalı çizgilerde de mevcut.

3- Metalik çizgi gerçek paralarda kesintisiz şekilde, paranın arkasında ise aynı metal çizgiyi kesik kesik görebilirsiniz.

4- Parayı ışığa tuttuğunuzda ön yüzdeki daire ve içindeki kare şekli paranın arka yüzündeki şekil ile birleşerek tam bir daire oluşturuyor.

5- Bu bölgede ışığa tuttuğunuzda görebileceğiniz gizlenmiş bir “100” yazısı bulunuyor.

6- Parayı hareket ettirdiğinizde 100 yazısı renk değiştirip açık yeşil rengini alıyor. Sahte paralarda bu kısım hiçbirşekilde renk değiştirmiyor.

cin-parasi-sahte-mi-anlama

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir