Romantik Kore filmleri

romantik-kore-filmleriGüney Kore yapımı My Sassy Girl filminden bir sahneAvrupada aşklar İtalyan erkekleriyle, Fransız öpücükleriyle Pariste yaşanıyorken Asyadaki kızlar genellikle hep Kore dizilerindekiler gibi ölümsüz ve çocuksu aşklar yaşamanın hayallerini kurarlar. Bu etkiyi Güney Kore filmleri mi bıraktı onların üzerinde bilmiyorum. Ama bildiğim birşey var ki o da Güney Korenin romantik temalı filmlerinin Hollywood’u çoktan solladığıdır.

My Sassy Girl (Benim hırçın kızım)

2001 yılında My sassy girl – Benim hırçın kız arkadaşım ‘la başyalan romantik kore filmleri rüzgarı daha sonra Klasik, Papatya gibi filmlerle devam etti. Kore filmlerinin yakaladığı başarıdan etkilenen Hollywood sineması, orjinali Güney Koreye ait olan My sassy girl filmini yeniden çekmek istedi. Ellerinde o kadar güzel bir senaryo varken o kadar kötü bir iş ortaya çıkardılar ki bu işin sadece para ile olmayacağını, işe biraz duygunun da katılması gerektiğini adeta ispatladılar. Orjinal My sassy girl filmi izleyicilerden 8.2 alırken Hollywood yapımı taklidi sadece 5.8 puan alabildi.

Kore filmleri Türk filmleriyle çok benzer özellikle taşıyor. Filmlerinde bolca yağmur altında bakışmalar, papatya tarlaları, romantik notlar, mektuplar gibi herkesin ah keşke benim de böyle bir hikayem olsa dediği imajlar kullanıyorlar. Türk filmlerindeki gibi izleyiciyi şoka sokmak, üzmek için sevilen kişi ansızın kötü adamlar tarafından kaçırılıp tecavüze uğramıyor belki ama filmlerinde sevgi ve hemen ardından acı çok farklı ve doğal yollardan, sırasıyla ve tam da dozunda veriliyor.

Filmin müzikleri de aynı özenle yapılınca ortaya unutulmaz bir film çıkıyor.

KlasikThe Classic (Klasik)

The Classic filminin afişiKlasik İzledikten sonra beni Romantik Güney Kore filmleri hayranı yapan film. Öyleki ilk izleyişim Çin’in meşhur film izleme sitesi youku.com da dolaşırken rastgele tıkladığım bir linkle olmuştu. Film Korece ve Çince alt yazılıydı. Dolayısı ile filmde söylenenlerin tek bir kelimesini bile anlamıyordum.

Zaten amacım da filmin videosuna sadece 1 dakika gözatıp çıkmaktı. Ancak dillerinden hiçbirşey anlamadığım halde film kendini o kadar güzel anlatıyordu ki ilk yarı dolduğunda ben hala filmi izlemeye devam ediyordum. Sonra filmin ingilizce dublajını buldum ancak aynı tadı yakalayamadım. Film anadilinde çok daha anlamlıydı bence.

Daha sonraları filmin DVD’si Kore filmleri hayranı olduğumu bilen bir arkadaşımdan hediye olarak geldi ve bu sefer korece dublajlı, ingilizce alt yazılı olarak izledim. Tek kelimeyle muhteşemdi. Bu benim hayatımda izlediğim en güzel romantik temalı filmdi.

Hani yukarıda ‘Filmin müzikleri de aynı özenle yapılınca ortaya unutulmaz bir film çıkıyor.’ demiştim ya, işte o kusursuz yapılmış film müziklerinden bir örnek.

En iyi kore filmleri listem

  • The Classic- Romantik, Dram- 9/10
  • My Sassy Girl – Romantik, Dram – 8/10
  • More Than Blue -Romantik, Dram – 8/10
  • 200 Pounds Beauty – Komedi, Romantik – 8/10
  • Speed Scandal – Komedi, Dram – 8/10
  • A Moment to Remember – Romantik, Dram- 9/10

Sizin favori filminiz hangisi?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir