Kuzey Kore başkenti Pyongyang’da sadece 4 renk giymenize izin var

Pyongyang-caddesi1Blogumuzun adı her ne kadar Çin macerası olsa da, bugün civar ülkelerin ilginç kurallarından da bahsedeceğim. Konumuz Kuzey Kore. Kuzey Kore bildiğimiz gibi komunist bir ülke. Hem de bu komunistliği en katı şekilde yaşayan ülkelerden biri.

Kuralları o kadar katı ki bir çoğuna anlam bile veremiyorsunuz. Herhalde bu konuda en çok dertli olması gereken şehir de Kuzey Korenin başkenti Pyongyangdır. Pyongyang’da sadece elit tabakdan insanlar yaşama hakkına sahip olabiliyor. Nedenleri ise diğer ülkelerin gözünde mükkemmel bir imaj yaratabilmek.

Eğer ailenizden biri bir suça karışmışsa, çok zengin olmayan bir tabakadan geliyorsanız yada politik görüşünüz burada savunmanız istenen görüşten çok uzaksa bu şehirde yaşayamıyorsunuz. Aynı şekilde özürlü ve şehir hakkında kötü bir intiba oluşturacak kişilerin de burada yaşamasına asla izin verilmiyor.

Şehirde yıkanan çamaşırları dışarıda, balkonda kurutmak da yasak. Buyüzden insan Pyongyang’ı ziyaret edince bu şehirde hiçkimsenin çamaşır yıkamadığı hissine kapılıyor. Dışarıdan gelen yabancıları da yine yıkadıkları şeyleri içeride kurutmaları konusunda sert bir şekilde uyarıyorlar.

Haftanın 7 günü çalışıyorlar. Cumartesilerini liderleri Kim Il-sung’ın politik görüşlerini ve teorilerini öğrenmeye ayırıyorlar.

Şehirde hiçbir şekilde reklama rastlamıyorsunuz. Taksileri de çin’e göre oldukça pahalı (yine de Kuzey Korenin yanında Türkiyedeki taksiler daha pahalı kalıyor). Yollardaki arabaların ise hemen hemen hepsi siyah renkli ve çoğu da yüksek mevkideki kişilere ait.

Sadece 4 renk giymenize izin var; Siyah, Yeşil, Mavi ve Beyaz. Devlet bu işi direkt fabrikalara yazılar göndererek ve sınıflandırarak çözmüş durumda. Bunun dışında bir renk kıyafet almak isteseniz de bulamıyorsunuz, üretilmiyor çünkü. Şehirde yılda sadece 1 yeni ceket alabilmek yeterli sayılıyor. Ama ilginçtir ki ayakkabı konusunu serbest bırakmışlar. Yani istediğiniz tipte ve renkte ayakkabı seçebiliyorsunuz. Bu durumda da Koreli kızlar’ı ve erkekleri elbiselerine değil de, ayakkabılarına bakarak tarzları ve kişilikleri hakkında birşeyler ancak yakalayabiliyorsunuz.

Pyongyang-caddesi2

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir