Kurbağa yemeği

kurbagayemegiÇin’e ilk geldiğimde kurbağanın yendiğini, hatta bazı Türk arkadaşlarımın benden önce denediğini duyunca “Kurbağa yenir mi?” diye şaşırmıştım. “Niye? O da bir hayvan değil mi?” demişlerdi. Bana göre kurbağa yenemezdi. Çünkü kurbağa denilince aklımda canlanan tek görüntü küçükken oynadığım bir kurbağanın bir kamyon tarafından ezilmesi ve arkasında bıraktığı koyu yeşilimsi izdi.

Yani içinde et yoktu ki? Nasıl yenebilirdi..

Tadı nasıl?

Yanıldığımı anlamam 1 senemi aldı. Birgün cesaretimi toplayıp arkadaşımla birlikte doğruca güzel kurbağa yaptığını duyduğumuz bir restoranta gittik. Bildiğimiz normal restorantlardan biriydi. Yemeğimizi sipariş ettik. Ve beklemeye başladık. Yaklaşık 10 dk sonra yemek önüme geldiğinde üstünden dumanlar çıkan bir kurbağa bekliyordum ama yanıldım. Önümde bembeyaz etli ve lezzetli birşey vardı. Biri bana bunun kurbağa eti olduğunu söylenmese kesinlikle tavuk eti olduğunu iddia ederdim. Eti diğer hayvan etlerine göre biraz daha tatlı ve oldukça lezzetliydi.

Nasıl yapılıyor?

Kurbağa yemeği yapılırken aklınızda canlandırdığınızın aksine kurbağa derisi ve başı mutlaka soyuluyor. Kesinlikle yeşil deri gibi birşey görmüyorsunuz. Tabii bu usülle yapılmayanları da var ama genel olarak bu şekilde.

4121271416_1fd2f316b4_o

Her kurbağanın eti yenir mi?

Çin restorantlarındaki kurbağa yemeği bizim ülkemizde gördüğümüz tür kurbağalardan yapılmıyor. Bunun için daha iri ve içinde eti daha bol olan “Orman kurbağası” yada “Kar kurbağası” denilen bir tür seçiliyor. Ve kurbağalar söylendiğine göre özel bir ortamda yetiştiriliyor, bu şekilde de hastalıklardan uzak lezzetli bir kurbağa ortaya çıkmış oluyor. Siz de afiyetle yemeye devam edebiliyorsunuz.

2085565195_3d49eccb3e

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir