Ketçap’ın Çinliler tarafından icat edildiğini biliyor muydunuz?

5454Sözüm Ketçap’ın Çinliler tarafından icat edildiğini bilmeyenlere. Ülkemizde ya hamburgerin arasında yada patates, makarnanın üzerinde görmeye alışık olduğumuz ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz o lezzetli şey sanılanın aksine ilk kez Avrupalı yada Amerika’lılar tarafından değil Çinliler tarafından bulundu.

Tabiki Çinliler tarafından icat edildiğinde bugünkü tadı ile çok benzerliği yokmuş. Çünkü bugünkü halinden çok farklı bir şekilde balık ve tavuk yemeklerinde sos olarak kullanılmak üzere icat edilmiş. Hatta öyle ki balık üzerinde sıkça kullanılmasından dolayı “balık sosu” olarak bilinirmiş.  Daha sonra 17. yy’da Çin’e gelen İngilizler (İlk kez Singapur ve Malezyada gördükleri de rivayet edilir) bu lezzetli sosu ülkelerine götürmüşler. Bu sosu kendi ülkelerinde yapmaya çalışan İngiliz aşçı’lar Çinli’lerin Ketçap yapımında kullandıkları malzemeleri bulamamaları üzerine aynı tadı yakalayabilmek adına farklı malzemeleri denemeye başladılar. İngilizler bu sosun içerisine mantar, salatalık ve ceviz ekleyerek bugün bizim bildiğimiz ketçap’a yakın bir hale getirip 1790’da piyasaya sürdüler.

Dünyadaki ilk şişe içindeki ketçap 1876 yılında, Henry J. Heinz markası ile piyasaya çıktı ve çıkar çıkmaz sofralarda yerini aldı.

Bu yüzden diyorum ki bir daha “Çin yemeği mi? Yenmez ki onlar.” derken iyi düşünün. Şuan yediğiniz ve sevdiğiniz birçok şeyin Çinliler tarafından icat edildiğini bilin ve unutmayın.

65656

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir