Kedi çorbası

kedi-corbasiİçi canlı kedilerle dolu onlarca küçük tahta kutu Guangzhou’a gitmek için bekliyor. Gittikten sonra çekik gözlü usta kasapların ellerinde Guangdong’ın Shui Zhu Hua Mao ismiyle bilinen meşhur kedi çorbasının yapımında kullanılacaklar.

Fotoğrafların çekildiği tren istasyonundaki görevlinin söylediğine göre geçen 3 günde bu istasyondan 5000 kadar kedi gönderilmiş. Ancak görevli bu kedilerin yenmesinden çok kedilerin hepbir ağızdan miyavlamasından şikayetçi.

Guangdong kedi yemekleri kültürü ile Çinde oldukça ünlü. İstatistiklere göre Guangdong eyaleti hergün 100.000 kadar kedi eti tüketiyor. Bu sadece bir yada iki kişi tarafından yapılan bir iş de değil. Bu iş Çinde başlı başına bir endüstri durumunda. Bu yüzden çoğu satıcı hergün bu ihtiyacı karşılayabilmek adına yüzlerce kedi yakalıyor yada çalıyor. Bu konuda profesyonel kişiler bir gecede genellikle 20 kadar kedi yakalayabiliyorlar. Bunlar alıcılara 10 RMB karşılığında satıldıktan sonra bu kediler toplanıp daha büyük bir alıcıya satılıyor, oradan da diğer şehirlere ve restorantlara gönderiliyor. Eğer talepleri bu şekilde karşılayamıyorlarsa Yangtze nehri kıyısında bulunan başka bir toptancıdan alım yapıp öyle gönderiyorlar.

Buarada kedi çorbasını deneyen çinliler tadının köpek etinden daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Her Çinlinin bu tür yemekler yemediğini, çoğunlukla Guangzhou’luların böcek, kedi, köpek gibi şeyler yemekten hoşlandıklarını da unutmadan belirteyim.

Kediler nasıl yakalanıyor?

Bu işi yapanlar genellikle profesyonel kedi yakalayıcıları. Av için özellikle küçük kuşları, özel olarak tasarladıkları kapanlarla birlikte kullanıyorlar. Bu yöntemle çoğu yakalayıcı bir gecede 10-20 kadar kedi yakalayabiliyor.

kedi-corbasi1 kedi-corbasi2 kedi-corbasi3

2 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir