İlk kameranın mucidi bir Çinliydi. Karşınızda Mo zi

Şuan çekildiğimiz her fotoğrafı, izlediğimiz her filmi, dolayısı ile bunların gösterildiği sinema ve televizyonun icadını belki de yüzyıllar önce yaşamış olan bir Çinli’ye borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz?

Mo Tzu (Mozi) bundan yaklaşık 2000 yıl önce yaşamış olan çok ünlü bir düşünürdü. Ancak tek meziyeti bu değildi. Matematik ve Optik ile uğraşmasının yanında bir düşünce akımının da öncüsüydü. Yaşadığı zamana göre oldukça ilginç olan fikirlerini hayata geçiren bir mucitti o.

İşte ilk fotoğraf makinesi de 2000 yıl önce, o şartlarda Mo Ztu tarafından icat edildi.

Bildiğiniz gibi ilk fotoğraf makinaları ve kameralar şuan olduğu gibi çiplerden yada merceklerden oluşmuyordu. Fotoğraf makinesinin bilinen ilk atası bir “Karanlık oda”ydı. Buna ilk fotoğraf makinası demekte bir sakınca görmüyorum çünkü şuanda kullandığımız tüm kameraların atası Karanlık oda’ydı.

“Karanlık oda” basitçe bir yüzünde dışarıdan içeriye ışığın girmesine izin veren bir delik olan karanlık bir kutu veya odadan oluşuyordu. Dışarıdan giren ışık, dışarıdaki görüntüyü aynı renk ve perspektif ile duvara 180 derece ters (yani baş aşağı) olarak yansıtıyordu. Bu sihirli kutu o zamanlar Çin’de eğlence amacıyla kullanılıyordu. Dışarıda bir gösteri sergileniyor ve içeridekiler de bunu keyif ve büyük şaşkınlıkla izliyorlardı. Mo Tzu buna “Kilitli hazine odası” diyordu.

Karanlık oda sonraları kağıdın üzerine yüksek kesinlikli resimler çizmek için de kullanıldı. Yansıyan duvara yerleştirilen bir kağıt ile üzerine yansıyan ışıkların üzerinden çizim yapılarak görüntü kağıda aktarıldı. Sonraları işe ayna ve mercekler girdi. Aynalar ile 180 derece ters olan görüntü düzeltilip büyütüldü ve dışarıdan yansıyan görüntü ilk kez 18. yy’da ışığa duyarlı kimyasallar sayesinde kağıda geçirildi.

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız görüntüleme teknolojisinin atası olarak Mo zi sizce de takdiri hak etmiyor mu?

 

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir