Geleneksel Çin Modası

cinmodasiDerin bir tarihi olan her ülkenin tekstil ve moda dünyasına her fırsatta yansıttığı özel bir deseni, bir rengi vardır. Kimi ülkeler bunu geçmişte bırakmış, unutup gitmiştir, kimi ülkeler ise kültürüne ait eski moda stili yeni stile uyarlayarak bunu bugün bile sürdürür.

İşte Çin de o eski stili bugünün modasına uyduran ülkelerden biri. Çin’in bugün tasarladığı kıyafetlerinde, belkide yüzyıllarca geçmişi olan geleneksel motiflerine, kesimlerine ve renklerine bu yıllarda bile rastlamak mümkün.

İpekten yapılmış, dik yakalı, Çinin geleneksel desenlerini taşıyan, çoğu zaman kırmızı ve yeşil ağırlıklı kıyafetler. Bu işin sadece geleneksel kısmı olsa da Çin kıyafetler konusunda geçmişinden sahip olduğu bu derin tecrübeyi bugün yarattığı moda dünyasında da kullanmaya devam ediyor.

Çin moda konusunda ne zaman ilerlemeye başladı

En ünlü modacılar arasında bulunan ve üniversitede moda tasarımı öğrencilerine dersler veren Liu Can Ming bu konuda şöyle diyor; “Önceden moda konusunda sadece üretim yapabilen bir ülkeydik. Tasarımcılarımızın çoğunu ya dışarıdan, başka ülkelerden getiriyor yada yada biz onlara gidiyorduk. Çindeki genç nufusun eskiye oranla daha eğitimli hale gelmesi sayesinde bugün artık tasarım da yapabilen bir ülkeyiz. Bizi en iyi yapan şey ise Tasarımı ve Üretimi en iyi ve ucuz şekli ile yine Çin sınırları içerisinden sağlayabilmemiz. Bence bu, Çin Modası ‘nın son dönemde giderek popülerleşmesindeki en büyük etken.”

Çin’in gücünü aldığı tasarımcıları

Çin’in moda tasarımı konusunda oldukça iyi bir konuma gelmesini sağlayan tabiki birçok tasarımcısı var. Bunlar arasında yarattığı özgün tasarımlarla öne çıkan ve dünya moda arenasında adından söz ettirenlerden Zhang Zhao Da, Liang Zi, Guo Pei, Ling Yali en iyi moda tasarımcılar arasında. Bu tasarımcıların belli başlı özellikleri ise kısaca şöyle;

cinmodasi_zhangzhaoda

Çin Moda dünyasının ünlülerinden Zhang Zhao Da’nın tasarımlarından
Zhang Zhao Da: Oldukça büyük ve ayrıntılı işlemeler içeren tasarımları ile öne çıkıyor.

Liang Zi: Tasarımlarında rahatlık ve doğallıktan asla vazgeçmiyor. Kullandığı kumaşların hepsini kendi yapıyor.

cinmodasi_guopei

Guo Pei: Kumaşları asla tek parça halinde kullanmıyor, Tasarımlarının çoğunluğu yapılması zor ve zaman alan, kültür izlerini taşıyan kabartmalar ile dolu. Bir moda yorumcusu Guo Pei’in tasarımları konusunda “Sanki masallardan çıkmış gibi, en renkli partiler için bile uçuk kaçacak tipten işlere imza atıyor” sözcüklerini kullanıyor.

cinmodasi_yali

Ling Yali: En genç ve en yetenekli tasarımcılardan. Kumaşları kat yaparak yaptığı tasarımları ile ünlü.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir