Feng Shui nedir?

ruzgarvesuSon yıllarda gazete ve dergide mutlaka gözünüze çarpmıştır: “Oturma ve yatak odanızı Feng Shui ‘e göre düzenleyin”, “Evinizi Feng Shui’e göre dekore edin” gibi.. Birçok kişi sadece bu tür başlıklar yüzünden Feng Shui’i bir dekorasyon yöntemi olduğunu sanıyor.

Halbuki gerçek çok daha farklı.

Feng Shui ne değildir?

Feng Shui kesinlikle bir sihir, büyü yada mucize değildir. Odanızı Asya’dan getirttiğiniz eşyalar ile döşeyip, duvarlarınızı Çin tabloları ile süslemek de değildir. Feng Shui bir dekorasyon yöntemi de değildir.

Peki Feng Shui nedir?

Feng Shui Çin’de 3000 yılından günümüze kadar gelmiş, bilimsel temellere dayandığı inanılan bir öğretidir. Günümüz bilimadamlarının da inandığı “herşeyin bir enerjiye sahip olduğu” tezini daha farklı bir şekilde ele alarak Çinlilerin “Chi” dediği yaşam enerjisini dengeleyerek size Mutluluk, Sağlık, Zenginlik ve Başarı getirmeyi amaç edinir.

Yaşadığınız ortamdaki nesneleri (bu bir yapı da olabilir) yönlerine ve renklerine göre düzenleyerek kötü enerjileri engellemeyi, iyi enerjilerin ise kolay geçişini sağlayarak (ying yang) iyi ve kötü enerjileri dengelemek için kullanılır.

fengshui_haritasi

Özellikle eski dönemlerde yaşayan Asyalı zenginler kendilerine yaşam alanları oluşturmak için Feng Shui’i etkin biçimde kullanmışlardır. Evlerinin yönlerini ve biçimlerini, bahçelerinin düzenini buna göre düzenlemişlerdir. Bu yüzden bugün Çinde eski zamanlardan kalan birçok bahçenin Feng Shui’e göre düzenlendiği sanılmaktadır.

Gerçekten işe yarıyor mu?

Feng shui’i gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda kesin bir bilgi ve kanıt yok. Fakat Feng Shui tavsiyelerini uygulamış ve istediklere şeye ulaşmış insanların hikayeleri var. İşte Feng Shui hikayelerinden bir tanesi;

Avustralya’da polis memurluğu yapan 50 yaşındaki adam hayatı boyunca kötü şansın kendisini bırakmadığını düşünüyordu. Geçen ay elindeki bir miktar parayı da kaybeden polis, gazetede okuduğu Feng Shui, taktiğini kaybını telafi etmek için denemeye karar verdi. Kapısının üzerine 2 Avustralya dolarını yapıştırıcıyla yapıştırdı. Polis tamamen yardım amaçlı düzenlenen Toy Boys piyangosunda en büyük ikramiyeyi kazandı. 1.2 milyon dolarlık lüks ev sahibi olan polis, borçlarını kapatmak için evi satacak. Daha sonra da tatile çıkacak.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir