Dünyanın en zor dili Çince

dunyanin-en-zor-dili-cinceSizce hangi dil öğrenmesi en zor olanı? Rusça, Mongolca, Arapça, Vietnamca, İbranice? Amerikadaki (FSI) Yabancılar Enstitüsünün öğrenciler arasında yaptığı araştırmaya göre en zor dillerin Çince, Japonca, Arapça, Macarca ve Korece olduğunu sonucu ortaya çıktı.

Araştırmalar bir dil üzerinde uzmanlaşabilmek için ortalama 88 hafta / 2200 ders saati gerektiğini gösteriyor. Dünyanın en zor dillerinden biri üzerinde uzmanlaşabilmek için ise bu ortalamanın üzerinde zaman harcamak gerekiyor. Yani Çince öğrenmesi en uzun zaman alan dillerden biri.

Yine aynı araştırmaya göre ana dili ingilizce olanlar dil öğrenmekte o kadar da istekli değiller. İngilterede 10 kişiden sadece 1’i en az bir yabancı dil biliyor. %5 ‘inden azı ikinci bir dilde 20’ye kadar sayabiliyor. Buna rağmen %80 ‘i başka ülkelerde çalışabiliyor. Tabiki de anadillerinin ingilizce olması sayesinde.

Bir dilin zorluğu ise ülkelere göre değişebiliyor. Örnek olarak Türkler için Japonca ve Çince neredeyse aynı seviyede zor iken bir Çinli ikinci dil olarak daha kolay öğrenebileceği nedeni ile Japoncayı seçebiliyor. Aynen Bir İtalyan için İspanyolcayı öğrenmenin daha kolay olması gibi.

6 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir