Dünyanın en tehlikeli yollarından: Guoliang tüneli

guoliang-tuneli1Çin ‘in Hunan bölgesinde Taihang dağlarında bulunan Guoliang tüneli Dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösteriliyor. Nedeni ise dağın yamacına yapılmış bu yolun birçok yerinde aşağı düşmenizi engelleyecek hiçbir şeyin olmaması.

Yolun ilginç yapılış hikayesi ise şöyle; 1972 yılından önce Dağların arasında yer alan Guoliang kasabası (bknz: Çinde saklı bir kasaba: Guoliang) dış dünyadan tamamiyle habersiz yaşamaya devam ediyorken 1972 yılında bir grup kasabalı artık köyleri için birşey yapmanın zamanı geldiğine, kendilerini dağın gerisindeki açıklığa ulaşmalarını sağlayacak bir yol yapmaları gerektiğine karar verirler. Dağın yol yapılacak bir yapıda olmaması içlerinden birçoğunun vazgeçmesine neden olur. Ancak köyün başında bulunan Shen Mingxin isimli kişi halkı ne olursa olsun bundan vazgeçmeyecekleri konusunda ikna eder. Köylüler daha sonra sahip oldukları keçileri ve şifalı bitkileri satarak elde ettikleri para ile daha modern çekiç ve balyoz gibi araçlar alırlar. En güçlü 13 köylü yolu açmak için çalışmaya başlar.
5 metre yüksekliğinde ve 4 metre enindeki 1200 metrelik yolu bitirmeleri 5 yıllarını alır. Bu sadece çok güç gerektiren değil aynı zamanda çok da tehlikeli bir iş olduğu için birçok köylü yol yapımında kazalar sonucu hayatını kaybeder. Kalan diğer köylüler yolun yapımına devam eder. Yol en sonunda 5 yıl sonra trafiğe açılır. Guoliang tüneli tamamlandığında 30 dan fazla penceresi vardır. Bu pencereler bazılarına göre hem elektrik olmayan bu kasabada arabaların tünelin içinde gün ışığından yararlanarak ilerleyebilmeleri hem de tünel kazılırken içeride kalan ve çok ağır olan taş parçalarının dışarıya atılabilmesi için açılmıştır.

guoliang-tuneli2 guoliang-tuneli3 guoliang-tuneli1

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir