Dünya’nın en büyük alışveriş merkezi

South China Mall, Dongguan China 892,000 sq metersDongguan Çin’in 10 milyon nüfuslu bir şehri. Buraya 2005 yılında daha önceden tarım arazisi olarak kullanılan bir bölgeye adını hazır erişte (noodle) üzerinden servet yapmasıyla duyuran Hu Guirong isimli bir multimilyarder çok büyük bir alışveriş merkezi yapmaya karar vermiş.

O kadar büyük bir yer düşünün ki, hem dünya’nın en büyük alışveriş merkezi olsun (890.000 m²), hem milyonlarca dolar harcanarak yapılmış olsun (410 milyon dolar) ancak buna rağmen bugün bile bir hayalet kasabadan farksız. (Bknz:Tayvan’ın hayalet kasabası)

New South China Mall 2005 yılında milyonlarca dolar harcanarak dünya’nın en büyük alışveriş merkezi olma iddasıyla inşa edilmiş. 2350 mağaza (Türkiye’deki en büyük alışveriş merkezi 343 mağazaya sahip – Cevahir) ve 8000 araç kapasiteli. 7 ana bölümden oluşuyor. Her biri farklı bir tema ile dekore edilmiş. Amsterdam, Paris, Roma, Venice, Mısır, the Caribbean ve California. İçerisinde gondolla seyahat edilebilecek 2 km’lik bir kanal bile bulunuyor. Hatta eğlence ve heyecan arayanlar için 553 metre’lik roller coaster bile var. Ancak yıllarca bomboş kalmış. Açıldığında %98’i boşmuş. Bugün boşluk oranı %36’ya gerilese de yapım hikayesi bize plansız yapılaşma hakkında çok şey anlatıyor.

Bölgede yaşayanlar alışveriş merkezinin başarısızlığını ulaşım hatlarının azlığına bağlıyor. Çünkü merkeze yakın bir havalimanı, metro istasyonu yada direkt otobüs hattı bulunmuyor. Dolaylı ulaşım yolları olsa da çok rahat değil. Çinli bir bölge sakininin söylediğine göre New South China Mall ulaşmak 2.5 saat alıyor.

En açıklayıcı yorumu ise yakında yaşayan bir köylü yapıyor. “Burası sadece üretmek için var olmuş bir fabrikalar şehri ve insanlar buraya iş bulup fabrikalarda çalışmaya geliyor. Buradaki insanların alışveriş yapıp roller coaster’a binmeye vakitleri de paraları da yok.”Dongguan October 2010 nscm-22 OLYMPUS DIGITAL CAMERA nscm-11 nscm-8 nscm-6 nscm-30 nscm-12 nscm-18 nscm-14 nscm-14-2 nscm-9 nscm-3

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir