Diğer Çin Çin Takvimi

Çin Takvimi

Çin TakvimiHer sene gazetelerde haberler çıkar Çin bu sene bilmemne (burada hayvan ismi oluyor tabiki) yılına girdi diye. Belki düşündüğünüz olmuştur, sonraki yılın ne yılı olacağını nereden biliyorlar? kim belirliyor? diye. Çin takvimi (12 hayvanlı

çin takvimi olarak da bilinir) ilk olarak M.Ö. 2500 yıllarında ismini aldığı gibi Çinliler tarafından değil Babilliler tarafından bulunmuş. Ancak M.Ö 500 yılında yeniden düzenlenerek Çinliler tarafından mükemmelleştirildiği için adı Çin takvimi olarak kalmış.

Bu takvimi geçmişte Çinlilerin yanı sıra Göktürkler, Uygur Türkleri, İdil ve Tuna Bulgarları da kullandığı için o dönemlerde yapılan Göktürk yazıtları ve Manas destanındaki bazı olaylar da bu takvimle tarihlendirilmiş.

Çin takvimi 'nde döngü şeklinde her yılı temsil eden 12 hayvan bulunuyor. Eğer 12. yılın sonunda takvimin sonuna gelinirse sonraki yıl tekrar 1. hayvandan başlanıyor. Çinde bugün hala günlük olaylar için bizim kullanıldığımız takvim kullanılıyor. Ancak Çin, yeni yıl gibi geleneksel tatil günlerini belirlemede hala Çin takviminden yararlanmaya devam ediyor.

Çin takvimi ile bizim kullandığımız takvim arasındaki fark önemli mi?
Aslında çinli bir kız yada erkek arkadaşınız yoksa önemli deği. Şöyle ki onların takvimleri farklı olduğu için size söyledikleri doğum günü tarihleri bizim bildiğimiz takvime göre olmayacaktır. Yani çekik gözlü arkadaşınız size doğum gününün Ocağın 18'i olduğunu söylediyse bu bizim takvime göre Şubat'ın 13'üne denk gelebilir. Bir başka örnek vermek gerekirse Çin'in yeni yılı bizim gibi Ocağın 1'inde değil de yaklaşık 1 ay sonra kutlamaya başlamasının nedeni de budur. Şuanda kullandığımız takvim tarihlerinin Çin takvimi 'nde hangi tarihlere denk geldiğini öğrenmek için bu web sitesini kullanabilirsiniz.

Buarada eskiden Çinliler bir bayanın yaşını öğrenmek için direkt yaş sormak kaba sayıldığından Ni de shu shi shenme? yani Doğduğun yılın sembolü ne? diye sorarlarmış. Bayan doğduğu yılın sembolünü söyleyince kaç yaşında olduğunu anlarlarmış.

 

12 hayvanlı Çin takvimi

Yorumlar


X