Çinliler neden sıcak su içer?

cinliler-neden-sicak-su-icerÇine gitmiş olanlar iyi bilir, özellikle yaşlı Çinliler yanlarında sürekli bardak tipi termoslarda sıcak su, çay taşırlar. Kışın soğuk günlerde, hatta bunaltıcı yaz sıcaklarında bile hep sıcak su içerler. Çin restoranlarına gittiğinizde de masanıza ilk gelen bu hafif çayımsı sıcak su’dur.

Çinliler neden sürekli sıcak su içer?

Vücudumuz için gerekli olan şeylerin %99’unu midemiz sayesinde alıyoruz. Yediklerimiz bizi fiziksel ve ruhsal olarak o kadar çok etkiliyor ki acı yememiz bizi daha agresif, tatlı yememiz ise bizi daha mutlu yapıyor. Hatta bu yüzden bilim adamları midemiz için 2.ci beynimiz diyorlar. Midemize en iyi gelen şey ise sıcak su.

Sıcak su bizim için neden iyi?

İşte binlerce yıldır bunun farkında olan Çinliler de her fırsatta sıcak su içiyor.

Midemiz vücudumuzun için bir nevi “fırın” işlevi görüyor. Midemiz yediklerimizi bakteri ve enzimlerle eritmek için ilk önce uygun ısıya getiriyor, yani tekrar ısıtıyor. Soğuk su içmek ise midemizin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Ve yanında alınan diğer besinlerin sindirimini de zorlaştırıyor. Özellikle yağlar soğuk suda çok daha zor çözünüyor. Çinliler ise yemekten önce ve sonra sıcak su içerek midelerinin extra efor sarfetmesini engelliyor.

Sıcak su içmenin yararları

– Vücudunuzun istenmeyen metaryalleri atmasını kolaylaştırır
– Sindirimi kolaylaştırır
– Yemekten yarım saat önce içtiğinizde iştahı azaltır ve kilo vermenizi sağlar
– Soğuk algınlığı ve gribinizin daha hızlı iyileşmesini sağlar
– Reflu belirtilerini, mide asidinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır

Denemeye ne dersiniz?

Sabah kalktığınızda siz de güne sıcak su içerek başlamayı deneyin ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini kendiniz deneyimleyin.

Eğer sıcak suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa

İçine biraz zencefil, limon, portakal yada kivi dilimi katarak suyunuzu tadlandırabilirsiniz. Yada direkt Çin usülü yeşil çay içebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bunu biliyor muydunuz?
Normalde günlük en az 2 litre su içmemiz gerekiyor. Bu günlük tavsiye edilen miktardan %4-5 daha az su içmek vücudunuzun fiziksel ve zihinsel performansını %20-30 civarında etkileyebiliyor. Bu yüzden olabildiğince çok ve “sıcak” su içmek sağlıklı kalmamıza yardımcı oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir