Çinliler neden özellikle kırmızı iç çamaşırı giyer?

cinde-erkekler-neden-kirmizi-giyerTahminimce Çin deyince aklınıza ilk olarak hangi renk geliyor diye sorsam kırmızı derdiniz herhalde. Yada demeseniz bile biraz Çinde çekilmiş fotoğraflara, görüntülere baksanız cevabınız kırmızı olurdu muhtemelen. Bunun Çinde bize göre oldukça ilginç bir nedeni var.

Çünkü kırmızı Çinde sadece bir renk değil aynı zamanda şansın ve paranın da sembolü.

Dünyanın birçok ülkesinde özellikle sadece yılbaşı zamanları tercih edilen kırmızı renk kıyafetleri Çinliler bol para ve güzel talih için tercih ediyor.

Çinliler neden özellikle kırmızı giyer?

Birçok Çinli 12. 24. 36 ve 48. yaşlarındaki zamanın en şanssız dönemleri olduğuna inanıyor. Kötü şansı kovmak için bu yaşlarda yıl boyunca içlerine kırmızı giymeyi tercih ediyorlar ve böylece kötülükleri kendilerinden uzak tuttuklarına inanıyorlar. Bu yüzdendir ki Çinde Siyah yada Beyaz renkli iç çamaşırı bulmak kırmızı bulmaktan çok daha zor.

Evlenmeye karar veren çiftlerde de aynı gelenek söz konusu. Eskisi kadar olmasa da bugün bile birçok çift evlenirken bu yüzden beyaz yerine kırmızı gelinlik giymeyi tercih ediyor.

Kırmızı neden Çin için bu kadar özel?

Bununla ilgili duyduğum küçük bir hikaye var; Çok uzun zaman önce Çinde büyük kırmızı bir canavar varmış. Bu canavar her yıl kendisine bir çocuğun kurban edilmesi için tekrar tekrar gelir ve etrafa dehşet saçarmış. Çinliler en sonunda her sene gelen bu canavara çocuklarını kurban etmekten kurtaracak bir yol bulmuşlar. Canavarı kovmak için kırmızılar giyip, ateş fişekleri patlatıp olanca güçleri ile gürültü yapmışlar ve canavarı kovmayı başarmışlar. Kırmızı bu yüzden şansın rengi olarak kalmış ve eski kuşaklar da bu rengin ölümü kovduğuna inanmış.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir