Çinliler neden Çatal yerine Çubuk kullanır?

ymkcubugu‘Onurlu ve dürüst adam daima mezbaha ile mutfağı birbirinden olabildiğince uzakta tutar ve sofrasında bıçaklara hiçbir zaman izin vermez’. Bu söz ünlü filozof Konfüçyus’a ait. Hafif bir ikaz tonu ile yazılmış, mezbahada hayvanların kesildiği bıçakların sofrada yer almasının doğru olmadığını anlatmaya çalıştığı sözlerinden sadece bir tanesi. Bu tabiki sadece Konfüçyus’un fikri. Çin’in bugün çubuk kullanmasının nedeni değil elbet, ancak bir bakıma felsefesi.

Geçmişe baktığımızda çoğu zaman çatal’ın yemek masasında ne kadar da gerekli birşey olduğunu unutmuşuz. Bizanslılar ilk çatallarını 10.yy’da kullanmaya başlamışlar. Catherine de Medici (Fransa kraliçesi) bir davette Fransızlara çatalın aslında ne kadar kullanışlı birşey olduğunu anlattığında 1500 ‘un başları imiş. Amerikada çatal kullanmak ancak 18.yy’da insanların aklına gelmiş. Çinlilerin kullandığı yemek çubukları ise M.Ö.200 – M.S. 200 yılları arasında Han hanedanlığı döneminde keşfedilmiş. Yani Çinlilerin çubukları, çatala göre çok daha derin ve köklü bir tarihe sahip.

Yemek çubukları, (Çince adı ile Kuaizi) Çinde keşfedilmiş ancak Asyada yaşayan her millet sandığımız gibi aynı türde yemek çubuklarını kullanmıyor. Her milletin kendi alışkanlık ve yemek kültürleri sonucunda ortaya çıkmış bir yemek çubuğu stili var. Örnek olarak;

  • Çin çubukları genelde yaş ağaç ve bambu’dan.
  • Japon çubukları normalde cilalanarak kaplanmış odun ve bambu’dan.
  • Kore çubukları normalde çelikten
  • Geleneksel kore çubukları ise pirinç ve gümüş’den
  • Vietnam geleneksel çubukları ise ağaçtan yapılıyordu ancak bugün plastik de oldukça fazla tercih ediliyor.

Çubuk nasıl kullanılır?

Son olarak Yemek çubuklarının nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız Chopstick nasıl kullanılır sayfasına gözatabilirsiniz.

Unutmadan! Yemek çubuğunun diğer kullanım alanları 🙂

ymkcubugu1 ymkcubugu2 ymkcubugu3

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir