Çinliler ile Japonlar nasıl ayırt edilir?

cinli-ve-japon-ayirt-etmeİkinci dünya savaşı sırasında Amerikan ordusunun düşmanlarını ayırt edebilmesi için hazırlanan çizgi roman şeklindeki resimli kitapçıkta bir Çinli ve Japonu nasıl ayırt edebileceğiniz öğretiliyor. Kitaba göre Çinlilerin teni donuk bronz renkli, Japonlarınki ise limon sarısına daha yakın olarak tarif ediliyor.

Sizin de bildiğiniz gibi Asyalıların gözleri Avrupalılarınkine göre oldukça çekik. Japonlarınkisi ise yandaki resimde gördüğünüz üzere gözleri biraz daha buruna doğru eğik durumda.

Anatomik farklılıklara gelince; eğer uzun boylu ve çekik gözlü birisi varsa bilin ki o bir Çinli, Eğer biraz daha kısa boylu ve yapılı ise Japon olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Farklılıklar tabiki de bununla sınırlı değil. Ağız ve yüz yapısından ayak yapılarına kadar birçok farklılık var.

Kitap gün ışığına çıktıktan 60 küsür yıl sonra tanımlamalarla ırkçılık yapıldığı gerekçesi ile birçok bölümü sansürlendi ve internetten kaldırıldı.

Kitap tabiki bu konuyu biraz daha bilimsel olarak almış ve kitabın ilk sayfasında da sadece askeri personelin kullanması için hazırlanmıştır şeklinde bir not bulunuyor. 75 sayfa olarak hazırlanmış kitabın küçük bir bölümünü Bir japonu nasıl tanırsınız? kitapçığının internet sitesinde bulabilirsiniz.

Bunun dışında ayırt etmek istediğiniz kişinin boynuna da bakabilirsiniz. Japonlarınkinde fotoğraf makinası asılı oluyor 🙂

Ünlülerden örnek vermek gerekirse Jackie Chan tam bir Çinli, Kitano ise bir Japon.

Buarada kendinize çok güveniyorsanız, vaktiniz de bolsa Hepsi aynı görünüyor isimli bu testle (kayıt olduktan sonra) Japonları, Çinlileri ve Korelileri birbirinden ayırma yeteneklerinizi test edebilirsiniz.

cinli-ve-japon-ayirt-etme2

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir