Çinliler gerçekten böcek yer mi?

bocekyiyenadamBundan birkaç gün önce Çinli, Polonyalı, Kanadalı ve Kolombiyalı birkaç arkadaşımla restaurantda oturmuş yemek yerken Çinlilerin yeme alışkanlıklarından bahsediyorduk. E tabi doğal olarak da bir süre sonra konu Çinlilerin böcek yiyip yemediğine geldi ve bir cevap alabilme umuduyla bütün gözler Çinli arkadaşa çevrildi.
Çin dışındaki birçok kişi akşam evde yenmek üzere tezgahlara serilmiş böcek fotoğraflarını görünce bütün Çin’in böcek yediğini düşünüyor. Halbuki durum hiç de öyle değil. Türkiyede her nasılsa her bölgeye özgü yeme alışkanlıkları var ise Çin’de de durum aynen böyle. Yani Çin’in bütün bölgelerinin böcek yediğini söylemek tamamıyla yanlış olur. Peki kimler yiyiyor bunları?

Arkadaşımız soruyu şöyle cevaplıyor; Guangzhou. -İnsan dışında herşeyi yiyorlar- diye de gülerek ekledi 🙂 Çin’in güneyinde bulunan bu bölge yarı modern yarı ormanlık bir yapıya sahip ve doğal olarak da bu bölge böcekler için biçilmiş kaftan. Aklınıza gelen -o da yenir mi?- dediğiniz her türlü şeyin yendiği bir yer. Yılanlar, akrepler, çiyanlar, kurbağalar, karıncalar ve hatta üzerine gazete ile vurduğumuzda vıcık diye sarımsı şeylere bulanan sinekler bile. Arkadaşıma -e peki bunlar mikroplu değil mi? yani hadi böcekler tamam belki başka birşeyde daha hijyenik yetiştirilebilir belki ama ya sinekler?- dediğimde onların da temiz olduğunu söyledi.

bocektezgahi

Aslında bize ilginç gelen şeylerin yendiği tek yer orası değil. Mesela Kurbağa yemek bize göre ilginç olabilir ama Çinlilere göre hiç de öyle değil ve her bölgesinde afiyetle yeniyor. Ben denemeden önce kurbağa etini deneyen Türk bir arkadaşım tadının da gayet iyi olduğunu söylemişti. Ben de denedim ve söylemeliyim ki tadı gayet iyi. Tavuk tadına benziyor ancak eti daha yumuşak. Tabii burada bahsettiğim kurbağalar bizim öyle sokakta gördüğümüz türden değil. Daha iri ve etki olanlar.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir