Çinli nehir dizginleyicisi Yu’nun hikayesi

nehir-dizginleyicisiTarih öncesi Çinde yaşayan insanların en büyük sorunu büyük ve yıkıcı su baskınlarıydı. Yağmur mevsimlerinde büyük nehirler taşar, zaten düz ve kaçacak yer olmayan ovalardaki tüm tarla ve köyleri yıkıp geçerdi.

Bu olay imparator Shun döneminde artmaya başladı. Artık buna derhal bir çözüm bulunmalıydı.

İmparator Shun bu sorunu çözmek ve bu azgın nehri dizginletmek için imparatorluğun en yetenekli mühendisi olan Gun’u görevlendirdi. İmparatorun emrine göre Gun eğer başarısız olursa bunu hayatıyla ödeyecekti. Gun tam 9 yıl boyunca çalıştı ve nehir yatağı üzerindeki tüm tehlikeli yerleri gübre ve taş ile doldurttu. Ancak bu geleneksel ve eski metod işe yaramadı. Ve Gun idam edildi.

nehir-dizginleyicisi2

İdamın ardından yerine bu görevi yapması için oğlu Yu getirildi. Yu henüz yeni evlenmiş olmasına rağmen bu soruna çözüm bulmadan eve dönmeyeceğine dair yemin etti ve evden ayrıldı. Evden uzakta kaldığı 13 yılda Yu 5,464 km uzanan nehri boydan boya dolaştı ve adım adım inceledi. Babasının geleneksel yöntemlerini tekrar denemenin fayda sağlamayacağını bildiğinden yeni bir sistem oluşturdu.

Bu sisteme göre nehir kenarlarından ovaların içlerine doğru gidecek şekilde çok uzun ve labirenti andıran kanallar açılmalıydı. Bu kanallar hem su taşkınlarını önleyecek hem de tarlalara su taşıyarak tarım arazilerinin verimini arttıracaktı. Bu tabiki çok fazla insan gücü ve zaman gerektiği anlamına da geliyordu. Bu yüzden kendisi nehir boyunca uzanan (çoğu birbiri ile kavgalı olan) tüm kabile liderlerlerini birleştirip, durumu anlatıp kendisine yardım etmelerini sağladı. Bu sürede Yu gece gündüz işçilerle birlikte çalıştı.

13 yılın sonunda ülke labirenti andıran su kanalları ve eskisine göre çok daha verimli tarım arazileriyle dolmuştu. Artık Yu sayesinde su taşkınları tarihe karışmıştı.
Aynı zamanda herkes artık bu kanallar sayesinde balık, ördek ve diğer hayvanları yetiştirebiliyordu.

Yu adeta tüm ülkenin kahramanı haline gelmişti. Çinliler onu bu olaydan sonra DaYu”, Yani; “Muhteşem Yu” olarak çağırmaya başladılar.

(Yu Evden uzakta kaldığı 13 yılda evine hiç geri dönmedi. Sadece 3 kez evinin önüne kadar gelip camdan eşini ve çocuğunu izlediği, ama eşine verdiği yemin yüzünden hiç içeri girmediği söylenir.)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir