Çinli kızlar

cinli-kizBilgisayarımda bir yazı buldum. Şanghay’a geldiğimde, merak edenlere Çinli kızlar hakkında yazdığım bir yazıydı. Biraz düzenleme ve eklemeyle sizinle buraya geldiğim zamanki ilk görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Kısa kısa yazacağım.

Yabancılara karşı oldukça yardımseverdirler. Size yardımcı olmak için gerçekten ellerinden gelen ne varsa yaparlar.

Mesela bir yer sordunuz ama sorduğunuz kişi nerede olduğunu bilmiyor. Bu durumda başlarlar civarda oturan arkadaşlarını sırayla arayıp yeri bilip bilmediklerini sormaya.

Hatta bir keresinde buraya ilk geldiğim hafta halı almak için arkadaşımla biraz dolaştıktan ve bulamadıktan sonra birisine sormaya karar verdik. Sorduğumuz Çinli kız bize tarif etmeye başladı tabi, ama baktı ki fazlasıyla yabancıyız neredeyse 1 saatten fazla zamanını bizimle birlikte gelip, mağaza mağaza gezip daha ucuza alabilmemiz için pazarlık yaparak harcamıştı.

Oldukça çocuksudurlar. Türkiyede 25 yaşındaki bir kıza ayıcık almak sizle feci şekilde dalga geçme sebebi olabiliyorken aynı yaştaki Çinli bir kıza ayıcık alıp luna parka götürmek kızı sevinçten havalara uçacaktır. Küçük şirin karakterlerden çok hoşlanırlar. İstisnasız hepsinin cep telefonuna bu küçük şirin şeylerden asılıdır. Eğer telefonun bunları takacak bir yeri yoksa üstünde yaldızlı kalp, ayıcık vs mutlaka gözünüze çarpacaktır.

Cep telefonu mesajlarında 🙂 şeklinde gülmek yerine ‘_’ şeklinde gülerler. Eğer normalde bizim mesajlarda gülme işareti olarak kullandığımız 🙂 şeklini kullanırsanız ne anlama geldiğini anlamayabilirler.

cinlikiz2

Hiçbirinin yaşlarını doğru olarak tahmin edemezsiniz. Sınıfta yada otobüste yanınızda oturan kıza yüzlerinin ve hareketlerinin de çocuksu olmasının etkisiyle taş çatlasın 17 biçmenize rağmen gerçek yaşı (hiç abartmıyorum) 30 çıkabilir.

Hiçbirinin hesap ödeme konusunda ‘mutlaka erkek ödemeli’ gibi bir takıntısı yoktur.

Çinli kızlar Neye inanıyorsun diye sorduğunuzda çoğu herhangi bir dine mensup olmadıklarından yada budist olduklarından “hiçbirşeye”, “kendime” yada sadece “paraya” diye cevap verebilirler.

Hepsi yapmıyor ama görünüşte hoş bir Çinli kız yemek yerken yanınızda gayet sesli bir şekilde geyirebilir, sizi şoklardan şok beğenmeye zorlayabilir.

Çinde ulaşım bisikletle çok yoğun olarak yapıldığından çok büyük çoğunluğu (hepsi diyeceğim ama şimdi biri çıkıp benim tanıdığım bir Çinli bilmiyordu valla demesin diye bu şekilde diyorum 🙂 bisiklete binmeyi bilir ve çoğunun evinde bisikleti vardır.

Çok sevecenlerdir. Size bir metre mesafeden olanca sıcaklıkları ile el sallayabilirler. Hatta Çince hocanız ödevinizi yapmadığınızda omuzunuza hafifçe bir yumruk atacak kadar arkadaşçalardır.

Genelde el sıkışmayı pek bilmezler, siz elinizi uzattığınızda şaşırır ilk önce bir iki saniye ne yapacaklarına karar verip öylesi ellerini uzatırlar.

Çinli kızlar Sevgilileri ve eşleri dışında normalde aileleri, akrabaları ve arkadaşları ile asla öpüşmezler. “E anneni babanı da mı hayatında hiç öpmedin?” diye sorduğunuzda “hayır” cevabını almanız oldukça olağandır.

Sahip oldukları küçük çantalarını sevgililerinin taşımasına alışmışlardır. Ben ayıcıklı pembe bir çantayı öldürseler taşımazken, burada çinli erkekler kız arkadaşlarının çantalarını kollarına takıp yol boyunca ağır olmakları halde hiç sızlanmadan taşırlar.

2 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir