Çinli forumlarda resminizi paylaşmadan önce iki kere düşünün

cinli-sakaci-internet-kullanicilari-10Çinli internet kullanıcıları dalga geçmede sınır tanımıyor. Aslında bu yazının başlığını “Çinli web sitelerine fotoğraf yüklemenin zararları” şeklinde de okuyabilirsiniz. Çünkü konu bununla ilgili. Çinde bir forum sitesine resmini yükleyen bir şahış, birkaç saat sonra aynı sayfaya tekrar girdiğinde içerisinde kendi yüzünün kullanıldığı, photoshoplanmış onlarca resimle karşılaştı.

Bunu basit, hoş bir şaka olarak karşılayıp çok fazla önemsemedi. Fakat Çinli şahıs sayfaya daha sonra tekrar girdiğinde farketti ki, forumda artık kendisi ile ilgili, şakacı internet kullanıcıları tarafından photoshoplanmış onlarca resim yüklenmişti. Kullanıcı forum yöneticilerine şikayette bulunsa da resimler çoktan kopyalanıp diğer sitelerde yayınlanmaya ve sayfanın linki Çin’i dolaşmaya başladı.

Bu malesef ki Çinli şakacı internet kullanıcılarının ilk vukuaatı değil. Daha önce de televizyonda bir röportaj sırasında uygunsuz içerikler hakkında “Çok sarı, çok sert” diyen bir kızın (Çinde Sarı kelimesi bizdeki “kırmızı nokta” ile eş-anlamlı olarak kullanılıyor) onlarca karikatürü çizilmiş, kendisi hakkında şaka yollu onlarca yazı yazılmış ve Çinli kızın söylediği bu söz ünlülerin katıldığı magazin programlarına bile konu olmuştu.

İşte o resimler;

cinli-sakaci-internet-kullanicilari-1 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-2 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-3 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-4 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-5 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-6 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-7 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-8 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-9 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-10 (1) cinli-sakaci-internet-kullanicilari-11 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-12 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-13 cinli-sakaci-internet-kullanicilari-14

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir