Çinli erkekler neden tırnak uzatır?

cinli-uzun-tirnakÇine gittiğinizde görmüşsünüzdür (yada giderseniz göreceksiniz), birçok taksi sürücüsünün serçe parmak tırnağı oldukça uzundur. Bu durum tabiki de sadece taksi sürücüleri için geçerli değil. Market, ofis, banka vb çalışanları için de aynı şey geçerli.

Peki Çinli erkekler neden bu şekilde serçe parmak tırnaklarını uzun bırakıyorlar? Aslında bunun birçok nedeni var. Sorduklarım içerisinde herkesin nedeni farklı olmakla birlikte çoğu zaman tek bir nedenin ağır bastığını gördüm. Bu nedenlerden hangisi daha mantıklı okurken siz tahmin etmeye çalışın.

Olası neden 1: Şeytanı boğazlamak için

Çinliler her nekadar bizim gibi dini açıdan cennet ve cehenneme inanmasalar da, şeytanın varlığına inanıyorlar. Ve genelde orta yaş üzeri erkekler (tabiki eskiden kalma bir gelenekle) eğer şeytanla karşılaşırlarsa, onları bıraktıkları uzun tırnaklarla boğazlayabileceklerine inanıyorlar.

Olası neden 2: Güzel olduğu için

Sadece erkekler değil bazı kadınlar da kendilerine çok yakıştığını, güzel durduğunu düşündükleri için küçük parmak tırnaklarını uzun bırakıyorlar. Hatta bazıları abartıp 5 parmağın hepsini birden uzun bırakıyor.

Olası neden 3: Statü sembolü olduğu için

Tırnağı uzun bırakma Konfüçyüs felsefelerinin ürünü olan bir gelenek. Bu felesefeye göre beden anne ve babamızdan çocuğa miras olarak kalıyor ve çocuğun da bu mirası kendinden olan soylara aktarabilmesi için vücudunu kendisine emanet edildiği gibi bırakması gerekiyor. Bunun için de vücudun saç ve tırnak gibi belli bölümlerine doğumlarından itibaren hiçbir şekilde dokunmuyor, kesmiyorlar. Çin hanedanlığında birçok erkeğin uzun saçlı olmasının nedeni de budur.

Uzun tırnak özellikle de Qing hanedanlığı döneminde bir statü sembolu sayılıyordu. Buna göre eğer birisi tırnağını uzun bırakmış ise bu o kişinin ellerini kullanması gerekecek herhangi bir fiziksel bir işte çalışmadığını, soylu ve zengin olduğunu gösteriyordu. Günümüzde de özellikle kırsal kesimden şehire gelen ve şöförlük, memurluk gibi fiziksel efor gerektirmeyen bir işe sahip erkeklerin bunu yapmalarının nedeni budur.

Bu cevapların hepsi aslında doğru ancak burada bir neden diğerlerine göre çok daha ağır basıyor. O da 3.ncü yazdığım. Sanırım çinliler de bunu neden yaptıklarını zamanla unutmuş olacaklar ki kesin cevabı kendileri de bilmiyorlar. Belki de ilk çinliler uzun tırnaklarla şeytanı boğabileceklerine, zaman geçtikçe Konfüçyüs felsefesi için bunu yaptıklarına, daha sonraki Çinlilerse statü sembolu olduğuna inandıkları için bıraktılar. Şimdikiler ise eski nedenleri unutup sadece güzel göründüğünü düşündükleri için bırakıyorlar.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir