Çin’in internet sayesinde zengin olan en zengin 4 adamı

1. Jack Ma (Alibaba e-ticaret sitesi)

19.5 milyar dolarlık serveti ile Çin’in en zengini ünvanını taşıyor. 50 yaşında olan Jack Ma’nın servetinin kaynağı 1999’da kurduğu ve hala sahibi olduğu Alibaba grup şirketinden geliyor. Üniversitede Bilim ve Sanat okumuş olan ve önceden İngilizce öğretmenliği yaptığı bilinen Jack Ma’nın zenginlik hikayesi Çindeki tüm ticari firmaları tek bir çatı altında birleştirmeyi amaçladığı Alibaba sitesi ile başladı. Daha sonra girişimlerini Alipay adı ile bildiğimiz ödeme sistemleri, futbol takımı, film stüdyosu ile sürdürmüş.

Jack Ma’ya zenginliğin kapılarını açan Alibaba.com’da bugün 200 ülkeden 3.5 milyon şirket faaliyet gösteriyor.

2. Robin Li (Baidu arama motoru)

Henüz 46 yaşında olan Robin Li Çin’in en çok kullanılan arama motoru olan Baidu’nun sahibi. Şuanki serveti 14.7 milyar doları buluyor.

Daha önce Silikon Vadisinde yine bir başka arama motoru olan InfoSeek’de mühendis olan çalışan Robin Li daha sonra ülkesine dönüp 2000 yılında Baidu’yu kurmuş. Baidu arama motoru Google’dan farklı olarak Çinlilere yaşadığı bölgelere göre daha çok hedefe yönelik sonuçlar göstermesi ile biliniyor. Tabii benim şahsi fikrim Baidu’nun başarısında Çin hükümetinin Google’ı yasaklamasının payının da olduğu. (Robin Li 2013 yılında siyasete adım atmış)

Baidu Alexa sıralamasında ilk 5 içerisinde yer alıyor.

3. Ma Huateng (QQ ve WeChat anlık mesajlaşma uygulamaları)

43 yaşındaki 14.4 Milyar dolarlık servetiyle Ma Huateng Çin’in en çok kullandığı 2 anında mesajlaşma uygulaması olan WeChat ve QQ’nun sahibi. Ma Huateng’ın aynı zamanda JD.com isimli e-ticaret sitesi ve lojistik şirketleri de bulunuyor.

Ma Huateng zengin olmaya kurduğu internet firması olan Tencent ile başladı. Bu firma altında bir çok online oyun ve anında mesajlaşma gibi ücretsiz servisler sundu.

Tencent şirketinin dünyanın en ünlü oyunları arasında yer alan League of Legends oyununun yapımcısı Riot Game ile de ortaklığı bulunuyor.

4. Liu Qiangdong (JD.com e-ticaret sitesi)

40 yaşında olan Liu Qiangdong’un 7.1 Milyar dolarlık serveti bulunuyor. Liu servetini JD.com isimli e-ticaret sitesine borçlu. Öğrenciyken küçük bir restaurant sahibi olan Liu Qiangdong oradan kazandığı para ile bilgisayar programları yapıp öğrencilere ders vermiş. Nitekim restaurant işletmesi konusunda başarısız olunca Pekinde JD.com’u kurmaya karar vermiş.

JD.com Çin’de %47 pazar payına sahip ve yıllık 11.5 milyar dolar üzerinde ciro yapıyor. Bu özelliği ile Çin’in en büyük online direkt satış sitesi ünvanını elinde tutuyor.

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir