Çin’in hayalet çocukları

cinin_siyah_cocuklariMacar oda arkadaşım Marton ile Çin’in en kalabalık caddelerinden biri olan Nanjing yolunda gezerken arkadaşım bana birşeyden bahsetti.

Söylediğine göre Çinde devletin her aile için sadece tek çocuğa izin verme kuralı yüzünden onbinlerce Siyah çocuk (Black child) dünyaya geliyormuş. Burada bahsettiğim tabiki ten rengi olarak simsiyah doğan çocuklar değil. Yasa dışı olarak doğan ve aslında devletin doğmasına izin vermediği çocuklar.

Söylenene göre bu çocukların sayısı milyonları buluyor ve varlıkları yasal olmadığı için kayıt edilemiyorlar. Yani hiçbir şekilde kimlikleri ve devlette kayıtları yok. Dolayısı ile sağlık ve eğitim olanaklarından da yararlanamıyorlar. Bu durumda da onlara ortalıkta görünmemekten başka şans bırakılmıyor. Yasal olarak işte çalışamayacakları için de bir kısmı suça yönelmek zorunda kalıyor. İşte bu da en tehlikeli durum ki bu çocuklardan birisi suç işlediğinde devlette kayıtları yada herhangi bir resimleri olmadığı için polis tarafından bulunması neredeyse imkansız oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir