Çin’in en ünlü klon web girişimleri

internetBirçok avrupalı web şirketi Çin ‘in sahip olduğu büyük internet kullanıcısı pastasından pay alabilmek için çırpınırken Çin kendi sitelerini yaratıyor. Hemde dünyanın en ünlü sitelerini kopyalayarak. Gerek ülke içerisinde barınan sitelerin daha hızlı açılması nedeniyle,

gerekse Çin ‘in her şehrinde farklı internet kullanım yasalarının uygulanması nedeniyle Avrupalı şirketlerin Çin ‘den kullanıcı kapması gün geçtikçe zorlaşıyor.

Bu siteler olmadan da olmadığını anlayan Çin hükümeti bu tür sitelerin Çince klonlarının yapılmasına destek veriyor. Ortaya da bizim kullandığımız en ünlü sosyal sitelerin Çince kopyaları çıkıyor. İşte o klonlardan en ünlüleri;

Renren (Facebook klonu)

renren

Adı Xiaonei iken birsüre önce Renren olarak değiştirilen 430 milyon dolar değerindeki site şuanda Çin ‘in en popüler sosyal paylaşım sitesi konumunda. Gerçek ismi ile kayıt olmuş 100 milyon’dan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Facebook’un özellik ve işlev olarak birebir kopyası, hatta bazı açılardan biraz daha gelişmişi bile denebilir. Site Çinli kullanıcılara hitap edeceği için bazı özellikleri Çinlilerin alışkanlıklarına göre yapılmış. (yazılarda şirin ikonların kullanılabilmesi gibi. – Bknz: Çinli kızlar şirin karakterlerden hoşlanıyor)

Diğer benzerleri: kaixin001

Youku (Youtube klonu)

youku

Youtube herhalde bugüne kadar ençok kopyası yapılmış web sitelerinden biridir. Youku da onlardan biri. Dev Youtube ‘un kontrol etmekte zorlandığı bazı videoları Çin hükümetini rahatsız edince ortaya bu site çıkmış. Site bir devlet sitesi olmasa da bu tür sitelerin hükümet tarafından desteklendiği biliniyor. 40 milyon dolarlık bir değere sahibi olan Youku ne kadar ilginçtir ki Youtube ‘un sahibi olan Google ‘ın sağladığı reklamlar sayesinde para kazanıyor. Site her nekadar sosyal açıdan sıkıcı videolar ile dolu gibi görünse de Çinli kullanıcılara sinema filmleri izleme imkanı sunduğu için Çinde en iyiler arasında. Bu site sayesinde Çin sınırları içerisinden yavaşlık sorunu olmaksızın istediğiniz film ve dizileri izleyebiliyorsunuz.

Diğer benzerleri: 6, 56, tudou

Fanfou (Twitter klonu)

fanfou

Twitter ‘den kopyalanan Fanfou fonksiyon olarak orjinalinden biraz daha farklı durumda. Site içerisinde birisine cevap yazmadan önce @kullanıcıadı kullanılması, karakter yazı limitinin 140 olması Twitter ile benzer olan yönlerinden ancak Twitter klonu Fanfou ‘nun kullandığı bütünleşmiş arama teknolojisini henüz Twitter bile yayımlamış değil. Bu açıdan site orjinaline göre bazı üstünlüklere de sahip durumda. Sitede kullanıcıların büyük bir çoğunluğu gizliliğe daha çok önem verdiklerinden olsa gerek gerçek resimleri yerine komik yüzlerden oluşturulmuş fotoğrafları kullanıyor.

Diğer benzerleri: taotao, jiwai, zuosa

YuPoo (Flickr klonu)

yupoo

YuPoo ‘nun sayfasına girdiğinizde sitenin Flickr klonu olduğunu çok net bir şekilde anlıyorsunuz. Hatta öyle ki bazı yerlerde bile sitenin orjinali ile aynı renk şemaları kullanılmış. Site içerisinde Print etme gibi bazı özellikler 3.parti Çin şirketleri tarafından sağlanıyor. YuPoo ‘nun anasayfasının en altında ise kullanıcıları uygunsuz içerik yüklememeleri konusunda uyaran Çin internet polisi logoları bulunuyor.

Baidu (Google klonu)

baidu

Geçtiğimiz günlerde medya organlarında duyduğunuz üzerine Çin hükümeti sitelerindeki uygunsuz içeriğin kaldırılması konusunda Google ‘ı çok sert bir dille uyardı. Arama kutusuna kötü bir kelime yazılsa bile hiçbir uygunsuz içeriğin çıkmaması için istekte bulundular. Aksi halde Çin ‘in bu tür isteklerine aldırış etmeyen web sitelerinin Çindeki akibetini herkes zaten biliyor. Bunu çok önceden hesaplayan Çinli web şirketleri Baidu adında bir Google klonu yaptılar. Site Çinde o kadar tuttu ki sitenin orjinali Google, kopyası Baidu ‘dan kullanıcı kapmaya çalışır oldu. Son yapılan araştırmalar ise bunu destekler yönde. Araştırmaya göre Çin sınırları içerisinde Baidu’ya girilme oranı %60 iken , Google’ınki ise sadece %26. Birçok uzman Baidu ‘nun bu başarısını kullanıcının her isteğine cevap verebilmesine bağlıyor. (Baidu’dan ücretsiz olarak full mp3 / video indirilebiliyor yada indirmeye gerek kalmaksızın dinlenebiliyor). Baidu şuanda en çok kullanılan Çinli arama motoru.

Son olarak Google öne geçebilmek için hatırlaması ve akılda kalması çok daha kolay g.cn domain adresini kullanıma açtı ki bu dünyadaki en kısa domain adresi olmuş oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir