Çinde üniversite ve dil eğitimi

cinde-egitimÇin, dünyada değeri en hızlı yükselen ülkelerinden biri. Birçok ülkenin başbakanı ‘Eğer şirket olsa idik iflas ederdik’ derken o krizden en az etkilenen ülkeler arasında büyümeye devam ediyor. Bunu fırsat bilen, bu fırsatı kendi ülkelerinde kullanmak isteyen ve çocukları için parlak bir gelecek hayali kuran aileler ise çocuklarını Çinde eğitim almaya göndermeye çalışıyor.

Çinde Üniversite

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarına giren birçok Çin üniversitesi bulunsa da malesef internetteki listelerin hiçbiri birbirini tutmuyor. Çünkü bu tür listelerin çoğu anketi yapan web sitesinin ilgili üniversite sayfasına aldığı hitler baz alınarak oluşturuluyor. Verilen bilgilerin doğru olmaması da Çinde eğitim almayı düşünen birçok öğrencinin aklını karıştırıyor. (Bu yüzden Çindeki üniversiteler ve Çinde eğitim konusunda internette gördüğünüz her listeye itibar etmemeniz daha iyi olur).

Resmi makamlarca oluşturulan Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Çinden iki üniversite bulunuyor. Bunlar Pekin Üniversitesi (Beijing Daxue) ve Tsinghua Üniversitesi (Qinghua Daxue). Bu iki üniversite de Çinin en saygın üniversitelerinden. Birçok ünlü yazar, diplomat ve sanatçı bu üniversitelerden mezun olmuş. Öyleki bu üniversiteleri kazananlara her türlü yardım yapılıyor. Kazananlara verilen ödül ve burslardan en büyüyünü devlet tarafından bir kereye mahsus olmak üzere verilen 10.000 ile 20.000 yuan arasında değişen bir tutar oluşturuyor. Daha sonra il belediyeleri ve bölge meclisleri de burs yardımında bulunuyor. Ayrıca öğrencinin konaklama ve okul harç masrafları genelde büyük şirketler tarafından üstleniliyor. Tabiki bu burs ayrıcalıkların bir çoğu sadece Çinliler için geçerli ancak başarılı olmanız durumunda devlet bursu almanız da mümkün.

Çinde eğitim için ilk adım: Bir üniversiteye kayıt

Bunun için öncelikle internetten Çinde girmek istediğiniz üniversiteye bir başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruyu kendiniz yapabileceğiniz gibi herhangi bir aracı kurum yardımı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için X öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Kayıt için gereken belgeler ise şöyle; Kayıt yaptırdığınız okuldan size gönderilecek olan

  • Davetiye belgesinin orjinali (JV-201 yada JV-202 belgesi)
  • Okula giriş formu
  • Kimlik fotokopisi
  • Pasaport orjinali
  • Savcılıktan temiz kağıdı
  • Hastaneden heyet raporu
  • 2 adet fotoğraf

Konaklama

Çindeki birçok üniversitede Çinlilerin konakladığı yurtların yanında, ayrıca sadece Çinde eğitim almaya gelen yabancı öğrencilerin kalabildiği yurtlar bulunuyor. Bu yurtların fiyatları her üniversiteye göre farklılık gösteriyor. Yurt ücretlerini kayıt yaptırdığınız üniversitenin öğrenci işleri ofisine mail ile sorarak öğrenebiliyorsunuz. Yurt ücretleri birçok üniversite tarafından her ay yada dönemlik olarak alınıyor ancak benim tavsiyem yurt ücretini ilk seferinde aylık olarak ödemeniz. Eğer yurdu daha önceden görmüş ve nasıl bir yer olduğunu biliyorsanız sorun yok. Ancak bazı durumlarda yurt ücretleri üniversitede civarındaki ev kiralarına oranla çok daha pahalı olabiliyor. Yada 2 kişilik bir odada kalıyorsa oda arkadaşı ile anlaşmazlıklar yaşayabiliyor, Bu durumda dönemlik ödediği için yurt ücretini geri alma ve konaklama yerini değiştirmesi de mümkün olmuyor. Bu yüzden yurdu görüp beğendikten sonra dönemlik olarak ödeme yapmak en iyisi.

Yurtta kalmayı düşünenler için birçok farklı oda tipi bulunuyor. Odanızın büyüklüğünü yada tuvaletin, duş’un ortak mı yoksa sadece size mi özel olabileceğini seçip ona göre oda seçebiliyorsunuz. Ev tutmayı düşününler içinse genelde birçok ev eşyası ile birlikte kiraya veriliyor. Bu tür evlerde mikrodalga, buzdolabı, yatak, dolap, koltuk, çalışma masası gibi ihtiyacınız olabilecek herşey bulunuyor. Ev kirası ödemeleri ise Türkiye’nin aksine 3 yada 6 aylık dönemler halinde yapılıyor ve bu süreyi ev sahibiniz ile anlaşarak değiştirebiliyorsunuz.

Yeme-İçme

Bazı üniversitelerin yemekhanelerinde sadece müslüman öğrenciler için helal gıda satışı yapan bölümler bulunuyor. Buralardan istediğiniz yemeği seçebiliyorsunuz. Dışarıdan yemek isteyecekler için ise McDonalds, KFC gibi fastfood markalarını Çinde de bulmak mümkün. Yemekhane ve restorantlarda yapılan yemeklerden bahsetmek gerekirse ise yemekleri genel olarak daha az tuz ve yağ içeriyor. Bu yüzden birçok yemek, ilk önceleri damak tadınıza pek uymasa da genelde birkaç ay sonra yavaş yavaş alışıyorsunuz. Çinde heryerde böcek, kedi, köpek ve yılan yendiği yaygın kanısının aksine bu tür yiyecekler çoğunlukla sadece Guangzhou bölgesinde bulunuyor.

8 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir