Çinde üniversite okumak ile ilgili sık sorulanlar

cinde-universite-okumak-konusunda-sik-sorulanlarÖzellikle üniversite başvuru döneminde Çinde üniversite okumak ile ilgili çok fazla mail alıyorum. Herkese teker teker cevap veriyordum ancak baktım ki olacak gibi değil Üniversite Çin’in sahibi arkadaşım Tahir’den Çinde eğitim almak isteyenlerin sorularına tam olarak cevap verecek bir yazı hazırlamasını rica ettim.

Tahirin yazısının en azından sorularınızın bir kısmına cevap olacağını düşünüyorum.

 

 

EĞİTİM

Liseyi yeni bitirdim ve Çinde okumak istiyorum, kayıt için hangi belgelere ihtiyacım var?

Lise diploması Çinde üniversite okumanız yada hazırlık eğitimi almanız için yeterlidir. Sadece hazırlık eğitimi alacak öğrenci arkadaşlar son mezun oldukları okula ait çıkış belgesi yada diploma ile hazırlık eğitimi alabilirler.

Çinde üniversite okumak için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Çinde Üniversitelere ve hazırlık kurslarına başvuru iki dönemdir. HAZİRAN – AĞUSTOS ve KASIM – OCAK dönemlerinde kayıt yapılabilir. Eğitim EYLÜL – ŞUBAT ve MART – TEMMUZ olmak üzere iki dönemdir.

Çinde hangi şehirlerde eğitim almanın maliyeti daha uygun?

Çinde hangi şehirde okuyacağınızı çok iyi seçmelisiniz. Çünkü bu bütçenize direkt etki edecek. Çindeki okul ücretleri şehirlere göre çok fazla farklılık göstermiyor, şehirlere göre değişen en önemli şey konaklama maliyetleri.

Çinde konaklama maliyetleri Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde yüksek, küçük şehirlerde ise düşük.. Mesela Şanghay ve Pekinde çift kişilik yurt odaları günlük 8-12 dolar arası değişirken, Yiwu, Zhenzhou gibi daha küçük şehirlerde 5-8 dolar arasında değişebiliyor. Ancak yine de Şanghay ve Pekinde de uygun ücretlerle konaklama yapabileceğiniz okullar mevcut.

Eğitim maliyeti ise haftalık alınan ders saati ile orantılı. Genelde okullar haftalık 30 ders saati eğitim veriyorlar. Haftalık 15 ders saati eğitim veren okullar da var ve fiyatları daha uygun. Okul ücretleri şehirlere göre genelde 2300-3200 dolar arasında değişiyor.

Çinceyi ne kadar sürede öğrenebilirim?

Bu tamamiyle sizin öğrenme yeteneğinize bağlıdır. Normalde öğrenciler 6.aydan sonra basit seviyede Çince konuşmaya başlarlar ve seviyelerini zamanla ilerletirler. Unutmayın ki Çince binlerce hanzı ve tonlardan oluşan dünyanın en zor dillerinden biridir. (bknz: Çince nasıl bir dildir?) Bu yüzden ne kadar uzun süre Çince eğitimi alır yada Çinde kalırsanız Çinceniz de o kadar iyi olacaktır.

Dil eğitimi almak için önerebileceğiniz bir okul / üniversite var mı?

Shanghai’daki Donghua Üniversitesi, Fudan Üniversitesi, Shanghai Normal Üniversitesi vb.

 

KONAKLAMA

Çindeki yurtlar nasıl?

Üniversite yurtlarında odalar son derece konforlu ve güvenlidir. Odalarda standart TV-Klima- Wc-banyo, ders çalışma masası, mini buzdolabı, internet bağlantısı bulunmaktadır ve ücretleri son derece makuldur.

Çinde yurtta kalmak mı, yoksa ev tutmak mı daha mantıklı?

Çinde ilk etapta yurtta konaklamak daha mantıklı ve uygundur. Evde konaklama seçeneğini tercih etmek isteyen arkadaşlar depozito ve 3-6 aylık peşin kira bedeli istenmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Adaptasyon sürecini atlattıktan sonra ev tutmayı tercih etmeniz daha mantıklı olur. Konaklama yapılacak yurtlar veya öğrenci yerleşkeleri okul kampüsü içerisinde olduğu için adaptasyon daha kolay sağlanır.

Çindeki yurt ücretleri ne kadar?

Şanghay ve Pekinde çift kişilik yurt odaları günlük 8-12 dolar arası değişirken, Zinhua, Zhenzhou gibi daha küçük şehirlerde 5-8 dolar arasında değişebiliyor. Ancak yine de Şanghay ve Pekinde de uygun ücretlerle konaklama yapabileceğiniz okullar mevcut.

Çinde konaklama maliyetini nasıl düşürebilirim?

Kendiniz gibi öğrenci arkadaşlarınızla beraber eve çıkabilirsiniz. Bu konaklama maliyetinizi önemli ölçüde düşürecektir.

 

YAŞAM

Çinde yemek maliyeti?

Çinde yemek fiyatları genelde uygundur. Kampüs içerisinde ve kampus dışında çok uygun ücretlere yemek yiyebileceğiniz birçok küçük restaurantlar vardır. Ve sanılanın aksine fiyatına göre yemekleri de oldukça lezzetlidir.

Çin yemeklerini sevmiyorum, ayrıca inancıma aykırı şeyler de yemek istemiyorum. Çinde yemek sorununu nasıl halledebilirim?

Çin yemekleri sandığınız gibi sadece böcek ve ilginç şeylerden oluşmaz. Çin’in bizim kültürümüze de yakın birçok yemek çeşidi vardır. Ayrıca Çin’in birçok yerinde de domuz eti ve yağı kullanılmadan yemekler yapan uygur restaurantları bulunmaktadır. Hatta bazı okullarda müslüman öğrenciler için ayrı yemekler çıkmaktadır.

Çince öğrendikten sonra orada iş bulabilir miyim?

Çince öğrendikten sonra iş bulmak sanıldığından çok daha kolaydır. Birçok firma Çince bilen elemana ihtiyaç duymaktadır. Türkiye’den birçok firmanın üretim tesisleri veya anlaşmalı üreticileri Çinli firmalarda zaman zaman Çince bilen personele ihtiyaç duymaktadır.

Çinli firmalar Türkiye pazarına girerken yanlarında kendi dillerini konuşan ve piyasaya hakim kişilerle çalışmak isterler bu nedenle sadece dil faktörü bile ortak çalışmanızda büyük önem taşır.

Çinceyi etkin konuşan öğrenciler Ürün takibi, Tercümanlık, Fuarlarda danışmanlık ve rehberlik gibi hizmetler verebilirler.

Çince bilenler hangi alanlarda çalışabilir?

Çince bilenler için iş imkanları sıralanmayacak kadar çoktur. Başlıca ilk aklıma gelenler İthalat-İhracat danışmanlığı, Türkiye deki Çin menşeli firmalarda çalışma imkanı, Çindeki Türk firmalarında çalışma imkanı,Turizm ve seyahat firmalarında iş imkanı, Uluslar arası taşımacılık, Uluslar arası firmaların satın alma biriminde alınacak görevler.

İngilizce bilmiyorum, İngilizce bilmeden de Çince öğrenebilir miyim?

Çinde İngilizce bilmeden de Çince öğrenebilirsiniz, hatta İngilizce bilmeden Çince öğrenmek daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Sadece derslerden önce gereken hazırlıkların yapılması ve Çince İngilizce kitaptaki İngilizcelerin Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir. Derste İngilizce konuşulmamaktadır ve genelde dersler karşılıklı pratik şeklinde görsel metotlara dayalı gerçekleşmektedir.

Beni Çine gönderecek firmayı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Başta firmanın Çini iyi biliyor olması ve yöneticilerinin bu ülkede eğitim almış olması önemlidir. Havaalanı karşılama hizmetini hemen hemen bütün danışmanlık firmaları verebilmektedir. Ancak önemli olan bu hizmetin akabinde öğrenci sorun yaşadığında sorunu bulunduğu bölgedeki danışmanlar vasıtasıyla hızla çözebilmelidir.

Saat farkı, vize işlemleri, sağlık yada hukuki anlamda yaşanabilecek sorunlara karşı, Çinde ofisi veya danışmanı olan firmalar seçilmelidir.

Daha fazla bilgi için

Üniversite Çin – Tahir Canbay’dan bilgi alabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE ÇİN Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri
Mail: info@universitecin.com
Msn: universitecin@hotmail.com
Tel: 0212 251 70 83
Gsm: 0532 613 55 63
Adres: Atıf Yılmaz Cd. Nane Sk. No:15 Kat:5
Taksim / Beyoğlu / İSTANBUL

2 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir