Çinde nasıl pazarlık yapılır?

cin_sokak_saticisiÇoğu zaman keşke bir kere de çinli gibi alışveriş yapabilseydim dediğim çok olmuştur. Çinde bir yabancı olarak avrupalı bir yüz tipiyle alışveriş yapmak gerçekten çok zor. Size hemen çine etrafa para saçmak için gelmiş zengin amerikalı muamelesi yapıyorlar.

Bu yüzden de ne alacak olursanız olun fiyatları hep en yüksekten söylemeye başlıyorlar. Ancak şimdi söyleyeceğim birkaç şey sayesinde bu alışverişi çok daha ucuza yapabilirsiniz.

Buarada çince bilmiyorsanız hiç endişelenmenize gerek yok. Pazarlığı hesap makinası ile yapacaksınız.

Öncelikle alacağınız şeyin fiyatı konusunda en azından bir fikir sahibi olun ve bu sizin maksimum fiyatınız olsun. Çinde birçok şeyin bizim ülkemizden çok daha ucuza satıldığını unutmayın.

Siz fiyatı sorduğunda size söyleyecekleri rakam muhtemelen gerçek fiyatın en azından 5 katı bir fiyat olacaktır. Hatta bunu daha da abartıp 10 kat fazla da söyleyebilirler. (Bir gömlek için 1555 yuan (neredeyse 370 tl yapıyor) fiyat aldığımı bilirim ben) . Bu yüzden onlar “bu son fiyat” dese de kesinlikle inanmayın.

Onlara aklınızdaki minimum fiyatı önerin. Size hemen bir hesap makinası uzatıp rakam yazmanızı isteyeceklerdir. Aklınızdaki rakamı yazdığınızda asla ilk başta tamam demeyeceklerdir ve fiyatı yine yukarı çekmeye çalışacaklardır. Ama siz alacağınız şey için uygun bir fiyat verdiğinizi düşünüyorsanız ısrar etmeye devam edin, eninde sonunda zafer sizin olacaktır.

Eğer ki satıcınız pazarlığa varmıyorsa hiç düşünmeden arkanızı dönüp gidebilirsiniz. Bir çoğu bu durumda arkanızdan gelip sizi geri döndürmeye çalışacaktır. Bu durumda zafer yine sizin demektir.

İyi alışverişler 🙂

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir