Çinde alışveriş yapmak

cinde-musteri-hizmetleriHani birçok büyük şirket ve alışveriş merkezinde olur. Müşteri hizmetleri yazılı tabelanın arkasında şık giyimli güler yüzlü bir görevli. Hatta olması bile gerekmez. Eğer mağaza sahibi müşteriye ilgi gösterirse müşterinin dükkanı tekrar ziyaret edeceğini bildiğinden olabildiğince anlayışlı davranır. İşte bu iyi bir müşteri hizmetleri anlayışı olan bir mağazadır.

Ancak bu anlattığım durumu Çinde her zaman yaşamak mümkün değil. Malesef Çine ayak bastığınızda beklediğinizden biraz daha farklı bir durum ile karşılaşıyorsunuz.

Satış öncesi

Bu söyleyeceğim çoğunlukla sadece “sahte” ürünlerin satıldığı yerlere gittiğinizde karşılaşacağınız bir durum. Çinde bu tür alışveriş merkezlerinin önünde sizin ilginizi çekmeye çalışan birçok kişi oluyor. Bunların amacı sadece sizi kendi mağazalarına yönlendirip, gerekirse bizzat götürüp kendi ürünlerini size satabilmek. Ancak normal olmayan birşey var ki o da malesef birçoğunun “Hayır” cevabından anlamıyor olması. Bu şekilde 1 saat benimle birlikte gezip kendi mağazasına gelmem için dil döken birini hatırlıyorum. En sonunda dayanamayıp bari geri kalan 1 saatte de yanlız gezebileyim diye adamın mağazasına da gitmeyi kabul etmiştim.

Vazgeçecekseniz enazından çatık kaşlı bir bakışı göze alın!

Birşeyler bakmak için bir dükkana girdiniz. İçeride ilginizi çeken birçok ürün var. Onlarcası arasında bir tanesi hoşunuza gitti. Ancak daha fazla incelediğinizde farkettiniz ki baktığınız ürün pek de beklediğiniz kalitede değil. Haliyle “teşekkürler” diyip çıkmayı düşünüyorsunuz.

Alırsanız ne güzel. Ama yok eğer ürünü almaktan vazgeçerseniz, yada sadece ürüne bakıp çıkmak için geldiyseniz satıcının yüzündeki pek de arkadaşça olmayan bir değişimle karşılaşacaksınız.

Çindeki dükkan sahipleri malesef müşterinin bizdeki gibi ilk önce fiyat araştırması yapma, sonra ürünü beğenirse alma olayına pek de alışık değillerdir. Sizin ürünü almaktan vazgeçtiğinizi anladıkları anda duruma göre ya mutsuz yada sinirli olurlar. Müşteriyi mutlu etme politikasında güleryüzlü bir “Olsun, yine bekleriz” cümlesini pek nadir duyarsınız.

Aradığınız ürün var ama yoksa

Gezerken bir başka mağazadaki ürünler ilginizi çekti. Bir ürün bayağı hoşunuza gitti, kalitesi de güzel. Ancak sanki o hoşlandığınız renkte olanı olsa daha güzel olacak gibi. Etrafınıza baktınız ancak göremediniz. Satıcıya sormayı düşünüyorsunuz. Bu durumda beğendiğiniz ürünün A modelinde mavi renkli olanı o mağazada yoksa tavsiyem hiç zahmet edip de dükkan sahibine sormayın. Size muhtemelen “var var var” diyecek ve 5 dakika sonra ise elinde B modelindeki kırmızı olanı ile geri dönecektir. “Ama benim istediğim bu değil ben mavi renkli olanından arıyorum” dediğinizde ise “aa tamam o zaman” deyip yine 3-4 dakika sonra elinde C modeli ve yine alakasız bir renkle geri gelecektir. “Hayır” kelimesini çok nadir duyarsınız. Oysaki bir “Hayır, istediğiniz üründen malesef elimizde yok” cümlesi ne kadar güzel olurdu değil mi? Hem o, hem de ben boşuboşuna enerjimizi ve zamanımızı harcamamış olurduk.

Almaya karar verdiniz, peki fiyatı?

Ürünü beğendiniz ve en sonunda almaya karar verdiniz. Fiyatı sordunuz. O da ne! Verilen fiyat oldukça bol sıfırlı.. Tamam belki elinizdeki ürünün fiyatı hakkında en ufak bir fikriniz yok. Ancak satıcının söylediği fiyat da hiç de beklediğiniz gibi değil. Üzülerek söylemeliyim ki malesef bir kazıklama girişimi ile karşı karşıyasınız. Yapmanız gereken tek şey pazarlık yapmak. Ve pazarlık yapmadan asla birşey almamak. Daha fazlası için Çinde nasıl pazarlık yapılır? sayfasına gözatabilirsiniz.

Peki hiç mi iyi olan yok, çok mu acımasız eleştiriyorum?

İyi olanlar tabiki de var. Zaten bu söylediklerim çoğunlukla sadece hediyelik, elektronik eşya satan dükkanlar ve fake marketler için geçerli. Bunların dışında pek olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Ancak ne yazık ki hatırı sayılır bir bölümü yukarıda yazdığım gibi bu konudaki bütün eleştirileri hak ediyorlar.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir