Çince Yeterlilik Sınavı – HSK

cince-yeterlilik-sinaviÇince Yeterlilik sınavı, Çinde bilinen ismi ile HSK (pinyin: Hanyu Shuiping Kaoshi, karakter: 汉语水平考试). Çince Yeterlilik Sınavı – HSK, Çin Halk Cumhuriyetinin anadili Çince olmayanların Çince dilindeki yeterliliklerini ölçmek için uyguladığı tek resmi sınavdır.

Özet olarak İngilizcenin TOEFL ı ile aynı anlamı taşır. HSK sınavı Pekin dil ve kültür üniversitesi tarafından hazırlanır.
Yabancı öğrenciler, diğer ülkelerde doğmuş olan Çinliler ve Çindeki etnik azınlıklar, Çin sınırları içerisinde üniversite okumak yada çalışmak istiyorlarsa Çince Yeterlilik Sınavı ndan yeterli not almak zorundadırlar. Bu genelde 5inci yada 6ncı seviyedir.
Seviyeler

Çince Yeterlilik Sınavına 3 seviyede girebiliyorsunuz. Bunlar;
1. Başlangıç Seviyesi : 1 ile 3 arası
2. Temel ve Orta Seviye : 3’den 8’e kadar
3. İleri Seviye : 9-11

Hangi seviyeden girmelisiniz

Çince Yeterlilik Sınavı – HSK ‘e hangi seviyeden gireceğinize siz karar veriyorsunuz. Ancak daha önce kendinizi deneme gibi bir fırsatınız olmadı ise sınavı hazırlayan Pekin dil ve kültür üniversitesi şöyle bir sistem oluşturmuş. Buna göre eğer 100 – 800 saat arası Çince eğitimi almış iseniz Başlangıç seviyesi, 400 -2000 arası Çince eğitimi almış iseniz Temel ve Orta seviye, 3000 saatten fazla Çince eğitimi almış iseniz ise İleri seviye’den sınava girmek sizin için en uygunu olacaktır.

Puanlama

hsk-tablo

Çince Yeterlilik Sınavı – HSK sınav örneği

Hsk sınav örneği ‘ne ulaşmak isterseniz HSK merkezi resmi sitesinin HSK sınav örneği sayfasına göz atabilir, yada ihtiyacınız olan teste ulaşmak için Çinceniz yeterli değilse;

Dinleme parçası : (Başlangıç seviyesi sınav örneği, Orta seviye sınav örneği, İleri seviye sınav örneği)
Test (Başlangıç seviyesi sınav örneği, Orta seviye sınav örneği, İleri seviye sınav örneği)

Daha fazla bilgi için Çince Yeterlilik Sınavı HSK’in resmi internet adresinden bilgi alabilrsiniz.

HSK Çince Seviye Tespit Sınavına Türkiye’de nerede girilir?

HSK sınavına Türkiyede başvuru ücretini yatırıp başvurunuzu yaptıktan sonra Okan Üniversitesinde girebilirsiniz. (http://www.okan.edu.tr/sayfa/cince-sinav-merkezi-kutuphane)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir