Çince tercümanlık yapanlara tavsiyeler

1- Yetenekleriniz dahilindeki işleri kabul edin

Önemli bir toplantıda / etkinlikte simültane çeviri teklifi yada bolca teknik terimler içeren bir şartname işi geldi ve parası iyi olduğu için almak istiyorsunuz. Size gelen her işi almak istiyor olabilirsiniz. Bu gayet doğal. Gelişmeniz için de yeteneklerinizin biraz üstünde olan işleri almanız kabul edilebilir bir durum ancak bilgi ve yeteneklerinizi aşan her işi yapmaya çalışmanızın size yarardan çok prestij kaybı getirebileceğini unutmayın. Bu yüzden neyi yapıp neyi yapamayacağınızın farkında olun. Size çok zor geleceğini tahmin ettiğiniz işleri açık bir şekilde yapamayacağınızı belirtin.

2- Her şeyi baştan konuşun

Tüm detayları baştan konuşmak daima iyidir ve sonradan çıkabilecek sorunları büyük oranda önler. Sizden istenen şey yapabileceğiniz yada yapmak istediğiniz bir iş mi? İşin detayları ne? Tercümanlık ise ne hakkında? Ne kadar ücret ile, hangi saatler arasında yapacaksınız? Saat aşımında ücret talep edecek misiniz? Edecek iseniz ne kadar? Ücreti nakit mi, havale ile mi, iş bitiminde mi yoksa günlük mü alacaksınız? Saat kaçta nerede buluşacaksınız? Hangi masraflar müşteriye ait olacak? Uzun süreli bir iş ise Cumartesi ve Pazar günleri tatil mi? vs gibi.

3- Ulaşılabilir olun

Müşteri aldığınız bir iş hakkında ektra bilgi vermek, bir zaman değişikliğini yada başka önemli bir konuyu size haber vermek için size ulaşmaya çalışıyor olabilir. Müşteri eğer size ulaşamaz ise işi yapamayacağınız yada sözleştiğiniz buluşmaya gelmeyeceğiniz şeklinde yorumlayabilir. Bu yüzden (özellikle bir işi aldıktan sonra) telefonunuzu kapatmayın, sessize almayın. Mesajlarınızı ve maillerinizi kontrol edin. Daima ulaşılabilir olun.

4- Yapacağınız işe hazırlanın

Eğer söz konusu iş bir montaj tercümanlığı ise ve bilmediğiniz bölüm/parçalara sahipse bunların kelimelerine genel olarak çalışın. Eğer toplantı ise konu hakkında daha fazla ön bilgi talep edin ve karşılaşmanız muhtemel terimlerin bir listesini çıkartıp bunları bir gece önceden öğrenmeye çalışın.

5- Ortama göre giyinin

Hiçbir müşteri size işe gelirken giymeniz gerekenler hakkında bildiğinizi varsaydığı için bilgi vermez. Örneğin iş makina montaj tercümanlığı ile alakalı ise makina kurulacak yerler genelde soğuk ve kirli ortamlardır. Bu yüzden bu tür yerlere takım elbise gibi şık elbiseler ile gitmeyin. Kot pantolon türü koyu kıyafetleri tercih edin. Ortam ısıtması olmadığı için soğuk olacaktır, kalın bir kıyafet yanınızda mutlaka bulunsun.

İş toplantı, fuar türü bir etkinlik ise işin ciddiyetine göre bu tür yerlere şort, kapri, t-shirt, parmak arası terlik, spor ayakkabı ile değil resmi kıyafet ile katılmaya özen gösterin.

6- Kriz anlarında kontrolü kaybetmeyin

Müşteriniz çok aksi ve ters cevaplar veren birisi olabilir. Yada işte hoşlanmadığınız bir durum ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ama neden ne olursa olsun asla kontrolünüzü kaybetmeyin. Agresif tavırlar ve çözüm odaklı olmayan tavırlar müşteriden çok sizin zararınıza olur. Bir sorun karşısında takındığınız uzlaşmacı tavır işi iyi bir şekilde bitirmenizi sağlar.

7- Etik kurallarınız olsun

Hayatın her alanında olduğu gibi iş konusunda da etik kurallarınız olsun. Kendinize size sunulandan daha fazla kar sağlamak için el altı anlaşmaları yapmayın. Diğer taraf bunu mutlaka duymasını istemediğiniz taraf ile paylaşır. Size verilen bir işi son dakikada ve müşteriden habersiz bir şekilde başka bir arkadaşınıza vermeyin. Müşteri sahip olduğunuz tecrübe için sizi tercih etmiş olabilir ve arkadaşınız bu özelliklere sahip olmayabilir. Eğer zorundaysanız mutlaka nedenini belirtip müşterinin ve işverenin onayını alın.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir