Çince öğrenmenizi daha kolay hale getirecek 13 yöntem

Özellikle son yıllarda artan bir şekilde aldığım maillerde sık sık sorulan bir soru var. O da “Çince’yi nasıl öğrenebilirim?”. Çince yapı olarak İngilizce, Fransızca gibi dillerden farklı olsa da öğrenme yöntemi diğer tüm diller ile aynıdır. Dil öğrenmenin bir yöntemi var. Eğer bu yöntemleri uygularsanız Çince’yi çok daha hızlı ve kolay öğrenirsiniz. Ne kadar hızlı ve kolay öğrenirseniz de o kadar eğlenmiş olursunuz, motivasyonunuz da o kadar yüksek olur. Unutmayın “Öğrenirken eğlenmediğiniz birşeyi asla gerçekten öğrenemezsiniz.” Bu makalenin ilk 10 maddesini China Today dergisinde yayınlanması için yazmıştım. Geri kalan kısmını Gülhan Gülez ile birlikte size faydası olması açısından tekrar düzenledik.

İşte sizin için yazdığımız Çince öğrenmenizi daha kolay hale getirecek 13 yöntem;

1. Asla vazgeçmeyin

Çince öğrenmek dışardan görüldüğü gibi kolay bir iş değildir. Bunun için öncelikle bu yola çıkmışsanız ve gerçekten kendinize ‘Çin dilini öğrenmek’ gibi bir hedef koymuşsanız sabırlı olmalı ve bu hedeften azimle vazgeçmemelisiniz. Bildiğiniz gibi Çince dünyadaki en zor dillerden biridir, dolayısı ile öğrenmek ve bu yolda ilerlemek sabır ve kararlılık gerektirmektedir. “Öğrenemezsin, Çok zor.” diyenlere kulak asmayın.

2. Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu yere gidin

Her yabancı dilde olduğu gibi, Çinceyi öğrenmenin en iyi yolu dilin konuşulduğu ülkede yani Çin’de olmaktan geçer. Çin kültürel anlamda bizim ülkemize göre oldukça farklı ve garip gelebilir fakat geniş bir kültür zenginliği ve çeşitliliğine sahip olan Çin topraklarında yapılan keşfin tutukusunu içinizde duyduğunuzda, Çinceyi daha iyi öğreneceğinizi fark edeceksiniz.

3. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin

Bilindiği üzere Çince’de bizim dilimizdeki gibi alfabe yok. Her bir hece ‘hanzı’ dediğimiz Çin yazısı ile yazılıyor. Yani her bir hecenin bir şekli mevcut. Dolayısı ile bu size en başta korkutucu gelecek ve Çinceyi öğrenmenin oldukça zor olacağı düşüncesi aklınıza yerleşecektir. Bana göre, böyle düşünmek yerine her bir şeklin farklı bir hikaye ve efsane anlattığını düşünerek öğrenirsek bizim için Çin İşkencesinden çok, eğlence ve meraka dönüşür. Çünkü her bir Çince karakterlerin geçmişten günümüze gelme evresinde bir efsane ve değişim söz konusu, araştırarak öğrenirsek daha faydalı olcaktır. Göreceksiniz ki Çin’in engin kültür denizinde boğulacaksınız.

4. Pratik yapın

Çince öğrenmenin en faydalı kısmı ise öğrenilen bilgilerin uyugulamaya geçilmesidir. Çin’de eğitim alanların bu fırsatı kesinlikle kaçırmamaları gerekir. Atın kendinizi sokaklara ve pratik yapın, emin olun ki sokakta meyve satan satıcıdan bile yüzlerce kelime öğreneceksiniz.

5. Ne bulursanız okuyun

Türkiye’de yeterince Çince kaynak malesef ki yok. Çin’deki kitapçıların sistemleri çok güzel, her gün 1 saat ayırarak rafları karıştırıp kitapları okuyabilir ya da satın alabilirsiniz. Ayrıca sadece dil anlamında değil her konudaki kitap ve dergileri okumada da fayda var. Mesela gazeteye göz attığınızda gündem ve resmi dil ile sözcükler gözünüze çarpacak ve aklınıza yerleşecektir. Kısaca bol bol farklı tür ve alanlarda kitap ve dergi okumayı ihmal etmeyin. Eğer kitap dergi bulamıyorsanız internet üzerinden Çinli sosyal ağlara üye olup her gün fırsat buldukça yazılara göz gezdirip anlamaya çalışabilirsiniz.

6. Çinli arkadaşlar edinin

Çin’de eğitim sürecinde vaktinizin çoğunu edindiniz Çinli arkadaş çevreniz ile geçirmekte fayda var. Kulak dolgunluğu olacak, hiç konuşmasanız bile duyduğunuz için kulağınız bazı cümle kalıplarına aşina olacaktır.

7. İlgi alanlarınız ile Çinceyi birleştirin

Mesela kitap kurdu iseniz bolca hikaye kitapları okuyun. Müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız Çince şarkılar dinleyin ve ezberleyin. Sinemaya ilgisi olanlar Çince film ve dizi takip edebilirler kesinlikle çok faydası oluyor. Böylece bir yandan hoşlandığınız bir şeyi yaparken diğer yandan da Çincenizi ilerletmiş olursunuz.

8. Bilmediğiniz ne varsa sorun

Sormaktan asla çekinmeyin. Markete gittiğinizde yada bir restaurantta merak etmediğiniz herşeyi sorun, o anda sorarsanız aklınıza girecektir.

9. Keşfe çıkın

Çin’e dil öğrenmeye gittiğinizde kendinizi adeta keşifçi olarak algılayın. Takın sırt çantanızı ve maceraya çıkın emin olun geçtiğiniz her caddede yüzlerce şeyler öğreneceksiniz ve bu da oldukça zevkli olacaktır.

10. Dilin yanında kültürü de öğrenmeyi ihmal etmeyin

Çinliler yabancılara karşı oldukça sıcakkanlı insanlardır. Bilmediklerinizi sormaktan çekinmeyin ve Çinli arkadaşlarınızın size dili öğrenme konusunda yardımcı olmalarını söyleyin. Onların kültür ve yaşayış tarzlarını anlamaya çalışın ve Çinli arkadaşlarınızla iki ülke hakkındaki farklılıkları sohbet tadında anlatın ve paylaşımlarda bulunun.

11. Mini sözlük taşıyın

Bahsettiğim şey elbette ki 500 sayfalık kocaman sözlükler değil. Serçe parmağınızın boyunda olan çok minik sözlükler var, bunları herhangi bir kitapçıdan bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey bu sözlüğü nereye gidiyorsanız cebinizde çantanızda yanınızda taşımanız ve aklınıza gelen her kelimeye sık sık bakmanız. Cep telefonunuzda yüklü olan bir sözlük programı da işinizi görecektir. Daha sık kullandığınız kelimeleri ayrıca bir not defterine yazmanız da daha çabuk ilerlemenizi sağlayacaktır.

12. Kendi kendinize konuşun

Evet, yanlış duymadınız. Kendi kendinize konuşun. Çince pratik yapabileceğiniz arkadaşınız her zaman yanınızda olacak değil. Sürekli kelime yada gramer de çalışamazsınız. Her zaman ve her yerde yapabileceğiniz en güzel şey kendi kendinize cümleler kurmaya çalışmaktır. Örneğin yolda yürüyorsanız kendi kendinize “Şuanda İstanbul’da bir kaldırımda sırtımda sırtçantası ile yürüyorum.”, “Okula otobüsle gidiyorum” şeklinde cümleleri Çince kurmaya çalışabilirsiniz. Cümle kurarken bilmediğiniz kelimeleri öğrenmek için sözlüğe bakmaktan çekinmeyin.

13. Yanlış yapmaktan korkmayın

Bol bol yanlış yapın. Yeter ki konuşun, yazın. Yanlış yapmaktan korkarsanız asla konuşamazsınız. Yanlış söylediğiniz cümlelerin doğrularını zaten zamanla öğreneceksiniz. Unutmayın ki yanlış ama konuşuyor, cümleler kurmaya çabalıyor olmanız yanlış yapacağım korkusu ile hiç konuşmamanızdan çok daha iyidir.

Bunlar benim Çin’de ki eğitim sürecimdeki deneyimlerdi. Uyguladım ve gayette iyi sonuç aldım. Dediğim gibi eğer gerçekten Çinceyi iyi öğrenmek istiyorsanız sabırlı, azimli ve kararlı olmak zorundasınız. Sonrası zaten gerisi gelecektir.

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir