Çince öğrenmek için 7 neden

ne-ci-og-0Herkesin Çince öğrenmek için bir nedeni var. Kimisininki Taiqi, Kungfu öğrenmek, Çini gezip görmek, kimisininki Ticaret, kimisininkiyse daha iyi bir gelecek. Aşağıda Çinde karşılaştığım insanların Çince öğrenme nedenlerini sizin için topladım.

Zevkle okumanız dileğiyle.

 

 

 

Neden #1 Asyalı kız tavlamak

ne-ci-og-1

Asyalı kızlara karşı bir ilgiliniz var. Çekik gözlü güzel kızlardan kendinizi bildi bileli hep hoşlanmıştınız zaten. Şöyle bir tanesi kız arkadaşınız olsaydı fena mı olurdu yani? Hayır tabiki. İmkansız değil. Çinde her 100 kıza 120 erkek düşmesine rağmen çoğu Çinli kız uzun boylu, iyi eğitimli ve yakışıklı erkekleri tercih ediyor. Yani eğer uzun boylu ve yaşıklıysanız, orta halli olsanız bile Çinli erkek rakiplerinizden 2-0 önde başlıyorsunuz. Diğer bir deyişle eğer Çinde yakışıklı bir yabancıysanız onlar sizi değil siz onları seçiyorsunuz. (ihtiyacınız olur diye: Çince iltifatlar)

Neden #2 Çinde Kungfu öğrenmek

ne-ci-og-2

Bir vuruşta 10 tuğla kırmak, tek parmağınızda bir sumo güreşçisini yenmek, Jet Lee gibi bir sopa ile 5 kişiye karşı dövüşmek artık sadece film yıldızlarına özgü birşey değil. Eğer dilerseniz siz de Kung Fu öğrenebilir ve bütün bu hareketleri yapabilirsiniz. Tabiki dünyanın en iyi Kung Fu öğrenme yeri olan Shaolin Tapınağında uzun ve yorucu bir eğitim aldıktan sonra. Hadi! Siz de turuncuları giyerek Kung Fu yoldaşlarınıza katılın.

Neden #3 Daha iyi bir gelecek

ne-ci-og-3

Üniversiteyi yada Liseyi yeni bitirdiniz. Gelecekte size avantajlar sağlayacak ikinci bir dil öğrenmek istiyorsunuz fakat hangi dil olduğu konusunda kararsızsınız. Alanınız özellikle eğitim ve ticaret ise Çince size beklediğiniz bu avantajı sunabilir. Eğer İngilizceyi biliyor iseniz Çinceyi de buna katarak bir Voltran oluşturabilirsiniz.

Neden #4 Her çinliye 1 sakız satmak

ne-ci-og-4

Çin ile ticaret yapmak her girişimcinin hayali. Çinde iş yapmak isteyen her girişimcinin mutlaka < Çindeki adamlara 1 sakız satsam, her biri bir sakız alsa, tanesi 1 TL’den, Çin nüfusu 1 milyar 300 milyon çarpı… Oha! 1 Milyar 300 milyon TL eder > şeklinde bir hayal kurmuşluğu vardır, olmalıdır da. Çin ile iş yapabilmek için de Çinlilerden iyi pazarlık yapabilmek, pazarlığı yapabilmek için de Çince bilmek gerekmektedir.

Neden #5 10 yıl daha uzun yaşamak

ne-ci-og-5

Araştırmalara göre Japonya, Çin, Hong Kong ve Tayvan gibi ülkeler biz avrupalılara göre ortalama olarak 10 yıl daha fazla yaşıyorlar. Bunda Çinde sağlıklı beslenmenin ve sürekli spor yapmanın payı büyük. Çinliler sırf bu yüzden olabildiğince çok sebze ve meyve tüketiyorlar, yemeklerinde antioksidan özellikli olduğunu bildiğimiz soğan sarımsak ve kanser önleyici ginger kullanıyorlar. Geceleri kapı önlerinde hep beraber topluca dans eden yada sabahın 6 ‘sında park’da badminton oynayıp, Taiçi yapan yaşlılara rastlayabiliyorsunuz. Eee herşey sağlık için. Kim 10 yıl erken ölmek ister ki?

Neden #6 Terfi etmek yada maaşımı arttırmak

ne-ci-og-6

Konuşurken ağzından tükürükler çıkan sinirli bir patronunuz var ve istifa edip daha iyi bir işe geçmek istiyorsunuz. Yada ağzından tükürükler çıkarmayan bir patronunuz var ve terfi edip şefiniz tarafından ezilmekten kurtulmak istiyorsunuz. Bunu yapmak için master yada doktora yapmak zor geliyor ise kendinizi yabancı bir dil öğrenerek daha önemli bir çalışan haline getirebilirsiniz.

Neden #7 Başka diyarlar görmek

ne-ci-og-7

Herkesin “Ölmeden şuraları da göreydim keşke” diyen bir babannesi vardır. Siz de babanneniz gibi olmak istemiyor ve evlenip çoluğa çocuğa karışmadan farklı yerler görmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Çin. Mistik havalı muhteşem bahçelerinden, Ölüleriyle meşhur ilginç ve güzel nehirlerine, dağların doruk noktasındaki sisli tapınaklardan, yeşilliklerin içerisindeki harika köylere kadar onlarca, hatta yüzlerce yer görülmeyi ve gezilmeyi bekliyor. Gitmişken Taş askerleri ve Çin Seddi’ni de gezmeyi unutmayın.

Not: Bu makale size nedeninizi bulmaya yardımcı olma amacıyla yazılmıştır. Bunu okuyup da Çin Macerasına “Gülhan ben Çine geldim, hiç kız yok burda, taksici de kazıkladı beni. Pazarlık da yapamadım.” diye yazarsanız tanımam!

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir