Çince öğrenirken yapılmaması gereken 7 yanlış

cince-ogrenirken“Bin millik bir yolculuk bir adımla başlar.” Bu sözler Lao Tzu ‘ya ait. Çince her ne kadar dünyada öğrenmesi en zor dillerden biri de olsa öğrenmesi imkansız değil. Özellikle de sizin öğrenmenizi zorlaştıracak, yapmamanız gereken yanlışların ne olduklarını bildiğinizde. İşte onlardan 7 tanesi.

Çince öğrenirken yapmamanız gereken 7 yanlış;

Yanlış 1: Tonları iyi öğrenmemek

Eğer Çince dilini tonları bilmeden konuşuyorsanız yarım sağır yarım dilsizsiniz demektir. Muhtemelen hiçkimse sizi anlamayacaktır. Tabiki Çince öğrenen sınıf arkadaşlarınız ve öğretmeniniz hariç. Öğretmenler Çinceyi yeni öğrenen öğrencilerin kullandığı yanlış tonlara alışkın oldukları için ne dediğinizi pekala anlayabilirler ama aynı şey malesef ki sokaktaki Çinliler için geçerli değildir.

Eğer ne dediğinizi tahmin edebileceklerini düşünüyor iseniz ise yanılıyorsunuz. Eğer iki taraf da sessiz sinema oynamıyor iseniz, tonlar hariç Çince’deki herşeyi biliyor bile olsanız, Çinceyi en iyi anlayabilecek en yerli Çinli ile karşılaşmış bile olsanız anlaşmanız çok zor olacaktır.

Bu acıdan kendinizi Çince eğitimine başladığınızda tonlara daha fazla önem vererek kurtarabilirsiniz. Ek olarak Çince tonlama hakkında yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Yanlış 2: Karakterleri öğrenmemekcince-ogrenirken2

Çince öğrenirken pinyin de öğreniyorsunuz ve ilk birkaç seviyeye kadar bu kitaplarda okuma parçaları ve kelimelerin yanında yer alan pinyin ile nasıl okunduğunu öğrenebiliyorsunuz. Ancak sadece birkaç seviyeye kadar.

Dışarı çıktığınızda sokaklar Çince karakterlerle yazılmış tabelalarla dolu (ki Expo 2010 münasebeti ile artık bu tabelalara pinyin de eklemeye başladılar), TV dizileri, sinema filmleri, kitaplar, duvarlarda asılı olan uyarılar, etrafınızdaki herşey Çince karakterlerle yazılmış ve pinyinsiz! Bu durumda karakterlerin nasıl okunduğunu bilmenize ve dili öğrenmenize yardımcı olabilecek herşeyden mahrum kalmış oluyorsunuz.

Öyleyse eğer Çince ile ilgili bir gelecek hayali kuruyorsanız “konuşma” alıştırmalarından geri kalan zamanda “Çince karakter” yazma alıştırmaları yapmalısınız. Bunun Çincenin en zor kısmı olduğu aşikar. Ne yazık ki bunu daha kolay yapacak birşey yok. Ancak hergün belirli bir süre düzenli olarak çalışarak üzerinizdeki yükü hafifletebilir ve Çince karakterlerini bir parça daha öğrenilmesi kolay hala getirebilirsiniz.

Yanlış 3: Karakterler üzerinde fazla çalışarak kendinizi öldürmekcince-ogrenirken6

Yurtta kaldığım bir dönemde yabancı bir oda arkadaşım vardı. Ne zaman görsem sürekli karakter çalıştığını görürdüm. Sabah okula gitmek için kalkar, yüzümü yıkamak için lavaboya gidip döndüğümde bir bakardım ki arkadaşım okul başlayana kadar karakter çalışmaya başlamış. Günlerden Pazar, saat 9 gibi. Kendime çay yapmak için kalkardım ve hoop oda arkadaşım yine karakter çalışmaya başlamış. Neden bu kadar çalıştığını sorduğumda ise haklı olarak çalışmak için başka fırsatı olmadığını söylerdi. Ama bir taraftan da başka birşey yapmak için hiç vakti olmadığından yakınırdı. Bunun kendi elinde olduğunu, dışarı çıkıp gezebileceğini, eğlenebileceğini söylediğimde ise buna enerjisinin ve zamanının olmadığını söylerdi.

Tamam, çalışmak tabiki de sizi amacınıza götürebilecek tek şey, ancak karakterlere gereğinden fazla yoğunlaşarak diğer şeylere zaman ve enerji bırakmama hatasına da düşmemeye çalışın. Çince öğrenirken Hanzi çalışmak kadar Çinli bir arkadaş edinip konuşma pratikleri yapmanın, gittiğiniz ülkeyi, şehri gezip tanımanın da en az diğerleri kadar önemli olduğunu unutmayın.

Yanlış 4: Hevesinizi kıracak şeylerden kaçınmamakcince-ogrenirken7

Çince öğrenmek gerçekten uzun bir yol ve siz bu yolda ilerlemeye devam ediyorsunuz. Ancak sürekli çalışma sisteminizi gözden geçirmek, ne kadar ilerlediğinizi ölçmek sizi ilerlediğiniz bu yolda yanılgıya uğratıp yavaşlatabilir. Eğer ne kadar ilerlediğinizi ölçtüğünüzde aldığınız sonuç iyi ise tamam ama kötü ise sizi hüsrana uğratabilir ve hevesinizin kırılmasına yol açabilir (tabiki burada hiç test yapmayın demiyorum, sonuç beklediğiniz gibi değil ise moralinizi bozmayın) bu yüzden herşeyi gerektiği kadar yapmak en iyisi.

Öncelikle en önemlisi bir Çinli olmadığınızı unutmayın. Çincede tam anlamıyla uzmanlaşmak için daha çok zamana ihtiyacınız olacak, bunu kabullenmekle başlayın. O zamana kadar daha birçok hata yapacaksınız. Hatalarınızla dalga geçenlere ve gülenlere asla aldırmayın ve bunun sizin hevesinizi kırmasına izin vermeyin.

İkinci olarak ise bugüne odaklanın. Bulunduğunuz yeri gezin ve tanıyın. Dil ile ilgili çok küçük ayrıntılara çok fazla odaklanıp ilginizin ve enerjinizin tükenmesine izin vermeyin.

Yanlış 5: Çinli arkadaş edinmemekcince-ogrenirken3

Eğer bir dili gerçekten öğrenme yolunda ilerliyorsanız en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri de arkadaşlar. Birçok şey vardır ki bunları sınıf içerisinde öğrenmeniz mümkün değildir. Bunları almak için kabuğunuzdan dışarı çıkıp birkaç Çinli arkadaş edinip birlikte vakit geçirmeniz gerek. Böylelikle sınıfda öğrendiğiniz dil içerisindeki cümle kalıplarını öğrenmiş, daha önce hiç duymadıklarınızı ise siz farkında bile olmadan haznenize katmış olursunuz.

Sohbet sırasında zorunluluk gibi bir durum olmadığından stres de olmayacaktır. Böylelikle en eğlenceli yöntemle hem dilinizi geliştiriyor hem de eğleniyor olacaksınız.

Birçok dil kursunun sizi tam anlamıyla hedefe götüremeyeşinin de temel nedeni bu olanağın olmayışıdır. Bu yüzden Çinceyi öğrenirken Çinli arkadaşlar edinmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Yanlış 6: Var olan en iyi kaynakları kullanmamak

Birçok insan Çince öğrenirken harika bir öğretmene sahip olmanın herşey için yeterli olduğunu düşünür ve kitapların ne kadar önemli olduğunu unuturlar. Dil öğrenme konusunda okuduğum bir yazıda Tim Ferris isimli yazar şöyle diyordu; “Çok iyi kaynaklar”+”Ortalama bir öğretmen” > “Ortalama bir kaynak”+”Harika bir öğretmen”. “Harika bir öğretmen” ne kadar önemli olsa da her ihtiyacımız olduğunda ve her çalışmak istediğimizde öğretmenlerin bizim yanımızda olamayacağını unutmamamız gerek. Bu yüzden “iyi bir Çince kaynağa”a sahip olmak istediğiniz zaman en iyi kalitede eğitim alabilmeniz açısından size her zaman avantaj sunacaktır.

Yanlış 7: Kötü sınıf seçmekcince-ogrenirken5

Bazen kötü sınıf seçmek herşeyi daha da kötü hale getirebilir. Hem para hem de zaman kaybetmenize neden olur. Bu durumda öğretmen ne kadar size Çince ile ilgili birşeyler vermeye çalışsa da eğitiminizin sonunda sonuç pek de beklediğiniz gibi çıkmaz.

Öyleyse kursa başlamadan önce mutlak suretle bazı şeyleri kontrol etmeli ve olabildiğince çok bilgi almaya çalışmalısınız.

  • Eğitim kitaplarının kalitesi – Öğretmenler de bu kitap üzerinden gideceğinden asla düşük kaliteli kaynaklar kullanan bir kurumdan eğitim almayın
  • Sınıfdaki öğrenci sayısı – Ne kadar az ise o kadar iyi
  • Sınıf seviyesi – Eğer ilk kez eğitim alacaksanız sakın hali hazırda başlamış olan bir sınıfa başlamayın. Sınıfın seviyenize göre olduğundan mutlaka emin olun. Yüksek seviyeli bir sınıfta eğitim almak bilmediğiniz konularda hevesinizin kırılmasına neden olabilir
  • Öğretmeniniz – Eğer mümkünse öğretmeniniz ile eğitimden önce tanışmaya çalışın. Soracağınız her konuda sizi en iyi aydınlatabilecek olan kişi eğitim kurumunun yöneticisi değil ders alacak olduğunuz öğretmeniniz olduğunu unutmayın.
Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir