Çince harfler değil, Çince karakterler

cince-harfler-cince-karakterlerBu yazıyı internetten gelen “Çince harfler” aramaları için yazıyorum. Çünkü aslında Çince harfler diye birşey yok. Çinliler Çincede harfler yerine Çince karakterler kullanıyorlar. Bu karakterlere Çince’de Hanzi (汉字) deniyor. Çinde yazı karakterleri sadece ses belirtmek için kullanılmıyor.

Bu karakterler ilk çağlarda çizilen resimlerden türemiş bir yazı dili olduğundan farklı dillerde farklı şekillerde okunabiliyor ancak anlamı değişmiyor. Qing hanedanlığı döneminde yazılan ve 1716’de yayınlanan Kangxi sözlüğü’ne göre Çince dilinde toplam 47000 karakter bulunuyor.

Bu karakterlerin hepsini akılda tutmak elbette ki çok zor. Bu yüzden genelde Çince konuşmak için 3000 yada 4000 karakter bilmenin yeterli olduğu söyleniyor.

Çincede her karakter farklı bir ses ve doğal olarak da farklı bir anlam taşıyor. (Bknz: Çince tonlama) Bu karakterler yan yana gelerek daha başka kelimeler oluşturabiliyor. Yani her iki Çince karakterin de ne anlama geldiğini bilseniz bile ikisinin birlikte ne anlama geldiğini bilemeyebiliyorsunuz. Bu da Çinceyi öğrenilmesi daha zor bir hale getiriyor.

Bazı Çince kitaplarında gördüğünüz latin harfleri ise sadece Çince karakterlerin nasıl okunduğunu öğretmek amacı ile kullanılıyor. Yani Çince dili içerisinde Latin alfabesi, harfler kullanılmıyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir