Çince dili – Çince dersleri 1

pinyinÇince, (Çinde kullanılan ismi ile Hanyu yada Zhongwen) Çin ve çevresindeki ülkelerde 1 milyardan fazla insanın konuştuğu tek heceli bir dildir. Yada bir dil ailesi desek daha doğru olabilir. Çünkü Çince birçok alt dil ve şive içermektedir. Bu farklılık bazen o kadar çok olabilir ki Çin’in iki farklı bölgesinden gelen iki Çinli birbirlerini anlayamayabilirler. Ancak yine de bir çoğu Çin’in yoğun nufuslu bölgeleri olan Pekin ve Şanghay’da konuşulan dili bilirler. 3500 yıllık geçmişi olan Çince dili bugün dünya üzerinde her 5 kişiden 1’i tarafından konuşulmaktadır.

Çince karakterler mi yoksa Çince harfler mi?

cince

Bu dilde latin alfabesi kullanılmaz. Dolayısı ile Çince her biri farklı anlamlara gelebilen binlerce farklı şekilden, yani hanzi denilen karakterlerden oluşur. Birçok kişi bunları ‘harf’ olarak bilir. Ancak bu yanlıştır. Bunlara dilimizde Çince karakterler denir.

Kaç tür Çince vardır?

Çince genel olarak Basit ve Geleneksel olarak iki gruba ayrılır. Geleneksel Çince karakterleri basit olanına oranla daha karmaşık ve hatırlaması zordur. (Hongkong Geleneksel Çince kullanmaktadır) Bu yüzden Çinliler kendi dillerini öğrenebilmek için okula başladıktan üniverisiteye başlayana kadar hanzi (karakter) dersleri almaya devam ederler. Ki buna rağmen zaman zaman onlar da bazı karakterleri unuturlar. (bknz: Dünyanın en zor dili Çince)

Çince’de telaffuz

Telaffuz konusuna gelirsek Çince’nin tek heceli bir dil olduğundan bahsetmiştim. Siz de eğer daha önceden ilgilenmişliğiniz yoksa kullanılması gereken o kadar kelime varken tek heceli kelimeler nasıl yetiyor? karışmıyor mu? diye düşünmüşseniz, işte bu aşamada olaya tonlar giriyor. Her hece 5 farklı söylenişe, yani tona sahip. Bunlardan biri normal – doğal ton olduğu için geriye öğrenilmesi gereken 4 önemli ton kalıyor. Eğer öğrenmek isterseniz bu konuda hazırlamış olduğum Çincede tonlama nasıl? dersine gözatabilirsiniz.

Çince’de sadece “da” sesini veren 18’den fazla farklı karakter var. Her ton, kullanıldığı her hecenin anlamını da değiştiriyor. Dolayısı ile karakterleri de farklı oluyor. Tonlama konusunu daha iyi açıklayabilmek için son olarak Çincedeki da kelimesinden bir örnek verebilirim; daha fazlası için Çince sözlük de arama yapabilirsiniz.

cince-ton-farkliliklari

Sonraki ders > Çince’de tonlama nasıl olur? – Çince dersleri 2

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir