Çince çeviri yaptırırken dikkat etmeniz gereken 5 şey

Çince çeviriGünümüzde Çin ile Türkiye arasındaki ticari bağlar kuvvetlendikçe Çince çeviri ihtiyacı da giderek artıyor. Bu ticari iş birliğinin sağlıklı olmasında en çok iş düşen kesim de Çince çeviri yapan kişi ve kurumlar. Çünkü Çin’den elektronik bir ürün alan Türk şirketi ürünün kullanma klavuzunu Çince’den Türkçe’ye çevirmek istediğinde de, Türklerle anlaşma imzalamak isteyen Çinli firmalar sözleşme hazırlarken de çevirmenlere geliyor.

Bu yüzden ben de Çince çevirinizi yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında kısa bir yazı hazırladım.

Çince çeviri yaptırırken dikkat etmeniz gereken 5 şey

1. Çevirinizi göndermeye hazır olun

Çevirinizi yapacak kişinin size sağlıklı bir fiyat vermesi için 2 şeye ihtiyacı vardır. Çevirinizin konusuna ve karakter sayısına bakmak. Bunları yapabilmesi için de bunu ya siz ona söylemelisiniz yada çevirinizi göndermeye hazır olmalısınız. “Çevirmek istediğim belgem hukukla ilgili ve 18000 karakter” dediğinizde size fiyat verecek kişinin aklında aşağı yukarı bir rakam belirecektir.

Eğer karakter sayısı ve konusunda bilginiz yok ise ve belgeniz gizli bilgiler içerdiği için tanımadığınız bir kişi yada firmaya göndermekten de çekiniyorsanız sonraki madde sizinle ilgili.

2. Belgeniz gizli bilgiler içeriyorsa güvenilir bir yer seçin

Doğruyu söylemek gerekirse çevirmenlerin kendilerine gelen belgeleri başka kurum yada şahıslarla paylaşma gibi bir alışkanlıkları yoktur. Daha doğrusu kimse bununla uğraşmaz. Ancak bu yine de dikkatli olmamanız gerektiği anlamına gelmez. Sırf ucuz olsun diye çevirinizi yaptırdığınız pek de güvenilir olmayan bir yer akademik çalışmanızın internete düşmesine yada başka bir firma ile yapacağınız bir anlaşmanın bilgilerinin kulaktan kulağa yayılmasına neden olabilir.

Eğer çevrilmesini istediğiniz belgeniz şirketiniz, sattığınız ürünler yada yaptığınız projeler hakkında başka firmaların eline geçtiğinde sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilecek bilgiler içeriyorsa size güvenilir gelen bir yer seçmenizde fayda var.

3. Çince konusunda uzmanlaşmış kurumlara öncelik verin

Nasıl ki oturup tıbbi bir konu hakkında yazı yazamazsanız, her “Çince çeviri yapıyorum” diyen kişinin de o dildeki herşeyi çevirmesini bekleyemeyiz. Örnek olarak hukuksal konular içeren çevirinizi hukuksal konuda tecrübe edinmemiş yada eğitim almamış kişilerin yapması pek olası değildir. Aynı şekilde bu teknik, tıbbi vs çeviriler için de geçerlidir.

Peki neden “Çince konusunda uzmanlaşmış kurumlara öncelik verin” diyorum? Termoelektrik santralleri hakkında bir şartnameyi Çince’den Türkçe’ye çevirttirmek istediğinizi varsayalım. Çevirinizi yapması için gittiğiniz herhangi bir kurumda 1 Çince çevirmen var iken, sadece Çince üzerine uzmanlaşmış bir başka kurumda işinizi yapabilecek 50 kişi, teknik Çince konusunda tecrübeli 10 kişi olabilir. Ve bu da sizin için daha sağlıklı bir çeviri demektir.

4. Bizim arkadaşın amcaoğlu var, istersen ona söyleyeyim

Arkadaşınızın amcaoğlu eğer tüm tahsilini Çince üzerine yapmadıysa uzak durun. Eğer çevrilmesini istediğiniz dökümanın içerdiği bilgilerin doğruluğu sizin için önemliyse bu işi yapan bir yer ile görüşmenizde fayda var. Çünkü yukarıda da yazdığım gibi; her “Çince biliyorum” diyen bir kişinin herşeyi bilebilmesi yada yapabilmesi mümkün değildir.

5. Fiyatlar işinizin zorluğuna ve uzunluğuna göre değişir

Tercüme büroları ve çevirmenler size fiyat verirken 1000/karakter başına fiyatı baz alarak fiyat verir. Bu yüzden siz de fiyat sorarken 1000 karakter başına ücreti sormalısınız.

Her Çince çevirmenin verdiği fiyat bir miktar farklı olabilir. Ama genel olarak çevirinizin alansal olması (teknik, hukuki, tıbbi) yada acil olarak yapılmasını istemeniz çevirinizin fiyatını bir miktar arttırabilir. Yine aynı şekilde sayfa sayınızın çok olması da bu fiyatı bir miktar daha düşürebilir. Tabiki ilk önce Çince Türkçe çeviri mi yoksa Türkçe Çince çeviri mi olduğu fiyatta belirleyici unsur olacaktır.

Yukarıda yazdığım maddeleri de göz önünde bulundurarak kendinize ve cebinize en uygun fiyatı seçebilirsiniz.

Gülhan Gülez
Çince Çeviri
Tel: 0507 528 61 87
Web: www.cince-ceviri.com/
Email: info@cince-tercuman.com

Reklam (Video)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir