Çin Takvimi

cin-takvimi-anaHer sene gazetelerde haberler çıkar Çin bu sene Fare yılı, Bu sene Tavşan yılına girdi diye. Peki sonraki yılın ne yılı olacağını nereden biliyorlar? Kim belirliyor?

Çin takvimi (12 hayvanlı Çin takvimi olarak da bilinir) ilk olarak M.Ö. 2500 yıllarında ismini aldığı gibi Çinliler tarafından değil Babilliler tarafından bulunmuş. Ancak M.Ö 500 yılında yeniden düzenlenerek Çinliler tarafından mükemmelleştirildiği için adı Çin takvimi olarak kalmış.

Bu takvimi geçmişte Çinlilerin yanı sıra Göktürkler, Uygur Türkleri, İdil ve Tuna Bulgarları da kullandığı için o dönemlerde yapılan Göktürk yazıtları ve Manas destanındaki bazı olaylar da bu takvimle tarihlendirilmiş.

Çin takvimi ‘nde döngü şeklinde her yılı temsil eden 12 hayvan bulunuyor. Eğer 12. yılın sonunda takvimin sonuna gelinirse sonraki yıl tekrar 1. hayvandan başlanıyor. Çinde bugün hala günlük olaylar için bizim kullanıldığımız takvim kullanılıyor. Ancak Çin, Yeni yıl gibi önemli günlerini belirlemede hala Çin takviminden yararlanmaya devam ediyor. Japonlar, Koreliler ve Vietnamlılar da Çinlilerin kullandığına benzer bir takvim kullanıyorlar.

Çin takvimi ne zaman işe yarar?
Aslında çinli bir arkadaşınız yoksa önemli değil. Şöyle ki onların takvimleri farklı olduğu için size söyledikleri doğum günü tarihleri bizim bildiğimiz takvime göre olmayacaktır. Yani çekik gözlü arkadaşınız size doğum gününün Ocağın 18’i olduğunu söylediyse bu bizim takvime göre Şubat’ın 13’üne denk gelebilir. Bir başka örnek vermek gerekirse Çin’in yeni yılı bizim gibi Ocağın 1’inde değil de yaklaşık 1 ay sonra kutlamaya başlamasının nedeni de budur.

Eskiden Çinliler bir bayanın yaşını öğrenmek için direkt yaş sormak kaba sayıldığından “Doğduğun yılın sembolü ne?” diye sorarlarmış. Bayan doğduğu yılın sembolünü söyleyince kaç yaşında olduğunu anlarlarmış.

cin-takvimi
Bu şemadan hangi yılın hangi hayvanın yılı olduğunu öğrenebilirsiniz.

User Rating: 0.0 (0 votes)
Sending

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir