Çin Takvimi

cin-takvimi-ana

Asırlardır var olan Çin takvimi’nin bebek bekleyen bayanlar için apayrı bir anlamı olduğu aşikar. Dünya kadınları Çin takviminin bebeğin cinsiyetini çok yüksek oranlarda doğru tahmin ettiğini iddia ediyor. Hal böyle olunca da “Acaba çocuğum kız mı olacak yoksa erkek mi?” diye düşünen her anne’nin ilk başvurduğu şey Çin takvimi oluyor haliyle.

Cinsiyet belirlemede asırlardır Çin takvimi kullanan çekik gözlü dostlarımız yanılıyor olamaz herhalde.

Çin takvimi ile bebeğinizin cinsiyetini nasıl öğrenirsiniz?

Bunun için öncelikle anne’nin yaşına ihtiyaç var. Ama şuanda bulunduğunuz yaş değil, doldurmuş olduğu yaş’a. Daha sonra ise hangi ayda hamile kaldığınızı bilmeniz gerekiyor. Geri kalanını ise bu bilgileri kullanarak Çin takvimi tablosuna bakarak bebeğinizin büyük ihtimalle kız mı yoksa erkek mi olacağını öğrenebiliyorsunuz.

Örnek: 26 yaşında olan bir anne Ocak ve Mayıs ayları arasında hamile kaldı ise büyük ihtimalle Erkek bir bebek dünyaya getiriyor. Yine aynı tabloya göre eğer 21 yaşında iseniz ve Ocak ayı dışında bir ayda hamile kaldıysanız bebeğiniz büyük ihtimalle Kız oluyor.

İşte o Çin takvimi tablosu.

Kız bebek dünyaya getirmek için hangi aylarda çocuk yapmalıyım?

Çin takvimi tablosundaki aşağıdaki aylarda hamile kalarak kız bebek dünyaya getirme ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Yalnız bu tablonun hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını, sadece inanışdan dolayı bu tablonun yüzyıllardır kullanıldığını unutmayın.

Erkek bebek dünyaya getirmek için hangi aylarda çocuk yapmalıyım?

Çin takvimi tablosundaki aşağıdaki aylarda hamile kalarak erkek bebek dünyaya getirme ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Yalnız bu tablonun hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını, sadece inanışdan dolayı bu tablonun yüzyıllardır kullanıldığını unutmayın.

Çin takvimi aslında nedir?

Çin takvimi (12 hayvanlı Çin takvimi olarak da bilinir) ilk olarak M.Ö. 2500 yıllarında ismini aldığı gibi Çinliler tarafından değil, Babilliler tarafından bulunmuştur. Ancak M.Ö 500 yılında yeniden düzenlenerek Çinliler tarafından mükemmelleştirildiği için adı Çin takvimi olarak kalmıştır.

Bu takvimi geçmişte Çinlilerin yanı sıra Göktürkler, Uygur Türkleri, İdil ve Tuna Bulgarları da kullandığı için o dönemlerde yapılan Göktürk yazıtları ve Manas destanındaki bazı olaylar da bu takvimle tarihlendirilmiş.

Çin takvimi ‘nde döngü şeklinde her yılı temsil eden 12 hayvan bulunuyor. Eğer 12. yılın sonunda takvimin sonuna gelinirse sonraki yıl tekrar 1. hayvandan başlanıyor. Çinde bugün hala günlük olaylar için bizim kullanıldığımız takvim kullanılıyor. Ancak Çin, Yeni yıl gibi önemli günlerini belirlemede hala Çin takviminden yararlanmaya devam ediyor. Japonlar, Koreliler ve Vietnamlılar da Çinlilerin kullandığına benzer bir takvim kullanıyorlar.

Çinlilerin doğum günlerini kutlarken dikkat edin

Şöyle ki onların takvimleri farklı olduğu için size söyledikleri doğum günü tarihleri bizim bildiğimiz takvime göre olmayacaktır. Yani çekik gözlü arkadaşınız size doğum gününün Ocağın 18’i olduğunu söylediyse bu bizim takvime göre Şubat’ın 13’üne denk gelebilir. Bir başka örnek vermek gerekirse Çin’in yeni yılı bizim gibi Ocağın 1’inde değil de yaklaşık 1 ay sonra kutlamaya başlamasının nedeni de budur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir