Çin seddi

cin-seddiDünyanın 7 harikasından biri olan, dünyanın en uzun savunma duvarı Çin seddi ‘nin yapımına Savaşan devletler döneminde başlandı. Bu dönemde beylikler birbirlerinden korunmak için birçok irili ufaklı savunma setleri inşa ettiler. Çin imparatorluğu kurulduktan sonra ise imparatorluğun ilk hükümdarı Qin Shi Huang tarafından bu duvarların birleştirilerek bir bütün haline getirilmesi emri verildi. Çinliler M.S.17. yüzyıla kadar bu Çin seddi inşaatına devam ettiler.

Çin seddi ne kadar uzun?

2000 yıl süren yapım süreci sayesinde de bugün Çin seddi ‘nin uzunluğu toplamda 6.700 km’yi bulmaktadır. Yüksekliği 4 ile 6 metre arasında, kalınlığı ise 6 ile 7 metre arasında değişmektedir. Bilinenin aksine duvarın tamamı aynı malzemeden yapılmamıştır. Bazı bölümleri kum, kerpiç gibi zayıf malzemelerden bazı kısımları ise taş parçalarından yapılmıştır. Sette 200 metrede bir gözetleme kulesi, 9 kilometrede bir ise fener kulesi bulunmaktadır. Bugün bile hala Çin Seddi’nin keşfedilmemiş yeni yapılan bölümleri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Çin seddi yapımında kaç kişi çalıştı?

Çin seddinin yapımında köylü, asker ve tutuklulardan oluşan milyonlarca kişi çalıştırıldı. 1 Milyon kişi inşa sırasında bir şekilde hayatını kaybetti. Bu yüzden Çin Seddi aynı zamanda dünyanın en uzun mezarlığı olarak da anılır.  Çünkü o dönemde bu inşaat aynı zamanda tutukluların cezalandırılması için de kullanılıyordu.

Çin seddi 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine kabul edilerek Dünyanın 7 harikasından biri ünvanına kavuşmuş oldu.

Buarada arkadaşlarına “Çin Seddi uzaydan bile görünüyormuş oğlum” diyecekler için hemen belirteyim, bir süre önce Şanghay’a çocukların sorularını yanıtlamak için gelen bir Astronot’a panelde “Çin seddi gerçekten uzaydan görülüyor mu?” diye sorulmuş. Astronot gözlerini yere devirerek kederli bir ses tonu ile cevaplamış.. ; “Malesef hayır..”.

Bir başka yazı: Çin seddi hakkında bilmediğiniz 30 gerçek görmek için tıklayın.

 

Çin seddi

Çin seddi

Çin seddi

Çin seddi

Çin seddi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir