Çin nüfusu – Siz çayınızı her yudumlayışınızda Çinde 1 çocuk doğuyor

cinnufusBirgün telefonda arkadaşımla sohbet ederken konu Çin’e gelmiş ve bana “O kadar çok insanın yaşadığı bir ülkede olmak nasıl bir duygu?” diye sormuştu. O an bir cevap verememiştim. O gün düşünmeye başladım..

Ve bulduklarım;

– Eğer benim gibi bazen kafa dinlemekten hoşlanan biriyseniz Çin’de malesef yanlız kalamıyorsunuz.

– Hafta sonları restorant önünde beklemek diye birşey var. Kapı önünde koltuklar oluyor. Kapıdaki garsondan numara alıyor ve oturup sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Özellikle Sevgililer günü ve ulusal bayramlarda oturup evde yiyin daha iyi.

– İş çıkış saatine denk geldiğim için 100 kişilik taksi sırasında yağmurda 2 saat beklediğimi bilirim. (Xujiahui’de). Otobüs sırasından bahsetmiyorum bile.

– Sabah ve Akşam saatlerinde metrolar ve bazı otobüsler çok fazla dolu oluyor. Bazen o kadar sıkışık oluyor ki hiçbir yere tutunmaksızın düşmeden seyahat edebiliyorsunuz.

– Kalabalık kelimesinin anlamını tekrar öğreniyorsunuz. Şehirler arası trenler, Ucuz alışveriş yerleri ve İş fuarları en kalabalık yerlerden.

Çin’in nüfusu ne kadar?

Şuanda Çin’de yaklaşık olarak 1.3 milyar kişi olduğunu sanılıyor ve bu sayının 2020 yılında kadar 1.4 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Şuanki son araştırma Çin nüfusu an itibariyle 1 milyar 357 milyon kişi olduğu yönünde. Dünyanın nüfusunun yaklaşık olarak 6.7 milyar olduğunu düşünürsek, bu: dünyadaki her 5 kişiden 1’inin Çin’de yaşadığı anlamına geliyor. Ve bu sayı tek çocuk politikasına rağmen artmaya devam ediyor.

Dakikada kaç çocuk doğuyor?

Siz çayınızı yudumlarken tek mi yoksa çift şeker mi katacağınıza karar verene kadar Çin’de 34 çocuk dünyaya geliyor. (2008 verilerine göre). Hayalet çocuklar hariç.

Hayalet çocuk da ne demek?

Yanlışlıkla ikinci çocuğunu dünyaya getiren ailelerin çocuklarına Hayalet çocuk deniyor. Hayalet çocuklar devletin tek çocuk politikasına uygun olmadığı için kimlik sahibi olamıyor. Bu da onların yasal bir iş bulamayacağı, okula adımlarını bile atamayacağı ve hastalandıklarında hastaneye gidememeleri anlamına geliyor. Bu yüzden bu hayalet çocukların bir kısmı işsizlik ve eğitimsizlik yüzünden suça meyilli hale geliyor. Kimlikleri ve devlette herhangi bir kayıtları olmadığı için suç işleseler bile yakalanmaları çok zor oluyor. (bknz: hayalet çocuklar)

Sonsöz ve bir fıkra

Çin şuan için sahip olduğu inanılmaz nüfus gücünü kullanmaya ve bu şekilde en büyük devletler arasındaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Ve bunu devam ettirecek gibi gözüküyor. Son olarak size nüfus ilgili kısa bir fıkra;

Sene 1948. İsrail devleti kuruldu kurulacak, tartışmalar falan sürüyor.
Çin Cumhurbaşkanı, danışmanına sormuş,
“Nedir bu mesele, ne dönüyor” diye.
Danışman, “Efendim,” demiş, “Yahudiler Filistin’de devlet kurmak istiyorlar da, o sebepten…”
Cumhurbaşkanı tekrar sormuş, “Kaç kişilier bunlar?”
Danışman, “eee, sanıyorum 3-5 milyon kadar…” diye cevap verince, Cumhurbaşkanı yapıştırmış:
“Hangi otelde kalıyorlar?”

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir