Çin malı iPhone

cin-mali-iphoneDünyada Çin ‘in birşeylerin çakma ve sahtesini yapmada usta olduğunu bilmeyen yok. Dünyadaki ürünlerin büyük bir bölümünün Çin fabrikalarında üretilmesinin de etkisi ile avrupalı teknoloji şirketlerinin yıllarca çalışarak, ARGE çalışmalarına milyonlarca dolar harcayarak ulaştığı noktaya Çin, ürünün zaten Çinde üretilmesinin de etkisi ile ürünün üretim bilgilerine çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Böylelikle de hiç kopya edilemez denilen şeyler bakıyorsunuz ki Çin semalarından sahtesi ile birlikte ortaya çıkıveriyor.

Çin tarafından kopyalanmayan şey neredeyse yok gibi. Bunların arasında Ferrari ‘nin sayılı olarak ürettiği arabalar, her çeşit cep telefonları, televizyonlar, ayakkabılar, çantalar, motosikletler ve aklımıza gelmeyen onlarcası, belki de binlercesi var. Ama şüphesiz ki bunun büyük bir kısmını sahte – fake cep telefonu ürünleri oluşturuyor. Çakma diye tabir edilen kopya cep telefonları ‘nın en ünlüsü ve tercih edileni ise iPhone.

Çin malı iPhone lar orjinalleri ile yarışıyor

Çin merkezli alışveriş sitelerine girdiğinizde binlerce Çin malı iPhone ile karşılaşıyorsunuz. Apple şirketinin Türkiye’ye gönderdiği iPhone telefonlarına Türkçe desteği vermemesine rağmen sahte iPhone lar içerisindeki birçok dilin yanında Türkçe desteği ile birlikte geliyor. Hatta öyle ki Çin mallarının dünyadaki ünü kötü olmasına rağmen bazı kopya iPhone lar beklenmeyen bir teknoloji ile Çift sim kart takılabilmesi, TV izlenebilmesi gibi orjinallerinin bile sahip olmadıkları özelliklere sahip oluyorlar. Durum böyle olunca da Çin malı iPhone ların satılması bir türlü önlenemiyor. Sahtelerinin fiyatlarının orjinal iPhone ‘dan çok çok ucuz olması, istenilen renkte ve stilde bulunabilmesi de Apple şirketinin sorunlarına tuz biber oluyor.

cin-mali-iphone2
Tabiki tüm bu özellikler bu telefonların kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Çin üzerinden alınan Çakma iPhone ‘ların büyük bir çoğunluğu çok kısa bir süre içerisinde bozuluyor yada donma, pilde ısınma, ekranda kararma gibi sorunlar çıkarmaya başlıyor.

Apple şirketi Çakma iPhone lar yüzünden milyonlar kaybediyor

Apple şirketinin başı Çin malı iPhone ‘lar yüzünden yeni yeni ağrımış değil. Daha önce de Sahte iPad yüzünden büyük zarara uğrayan Apple şirketi bu yüzdendir ki her yeni ürün çıkarttığında Sahte Çin malı iPhone ‘lara ve iPad ‘lara itibar edilmemesi gerektiği konusunda bildiri yayınlamak zorunda kalıyor.

cin-mali-iphone3

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir