Çin ile alakalı en çok izlenen 8 TED videosu

1. Jay Walker: Dünyadaki İngilizce çılgınlığı üzerine

Jay Walker, dünyanın etrafında iki milyar insanın neden İngilizce öğrenmeye çabaladığını anlatıyor. Aynı anda binlerce Çinli öğrencinin İngilizce’yi – “dünyanın ikinci dili” – hatmederken çekilmiş, tüyler ürpertici videolarını ve fotoğraflarını paylaşıyor.

 

2. ShaoLan Hsueh: Çince okumayı öğrenin. Hem de kolayca!

Yabancılar için Çince konuşmayı öğrenmek zor bir iş. Ancak Çince yazılı dilinin güzel ve genellikle karmaşık karakterlerini okumayı öğrenmek o kadar da zor olmayabilir. ShaoLan, karakterlerin arkasındaki fikirleri ve anlamlarını anlatan basit bir ders göstererek bir kaç basit formdan daha karmaşık kavramlara uzanıyor. Buna Chineasy, yani kolay Çince diyebilirsiniz.

 

3. İki siyasi sistemin hikayesi

Bu Batı’da standart bir varsayımdır: Bir toplum gelişirken, sonunda kapitalist, çok partili bir demokrasiye dönüşür. Değil mi? Çinli yatırımcı ve siyaset bilimcisi Eric X. Li aynı görüşte değil. Bu kışkırtıcı ve sınırları zorlayan konuşmada, seyircisinin başarılı modern bir toplumu yönetmenin birden fazla yolu olduğunu göz önünde bulundurmasını istiyor.

 

4. Martin Jacques: Çin’in yükselişini anlamak

TED’in Londra’daki bir salonunda konuşan iktisatçı Martin Jacques soruyor: Biz Batılılar Çin’i ve onun hayret verici yükselişini nasıl anlamlandırıyoruz? “Çin Dünya’ya hakim Olduğunda”‘nın yazarı, Batı’nın neden Çin ekonomisinin büyüyen gücü karşısında şaşkınlığa uğradığını inceliyor, ve bize Çin’in bulunduğu durumu ve geleceğini anlamaya yönelik üç yapıtaşı sunuyor.

 

5. Çin gelişmekte olan ekonomiler için yeni bir idol mü?

Gelişmiş dünya, herkes için, kapitalizmin, demokrasinin ve siyasal haklarının ülkülerini elinde tutar. Gelişmekte olan piyasalar çoğunlukla böyle bir lükse sahip değillerdir. Bu etkili konuşmada, ekonomist Dambisa Moyo, batının, geçmiş başarılarının rehavetine kapılıp. diğerlerinin kör bir sekilde kendilerini takip edeceklerini hayal etmesinin bedelini ödeyemeyeceklerini açıklıyor. Bunun yerine, Çin tarafından hayata geçirilmiş farklı bir model giderek cazip hale geliyor. Dünyayı değiştirmek adına, açık görüşlü ekonomik ve siyasi işbirliği için bir çağrı.

 

6. Yang Lan: Çin’i yeniden inşa eden nesil

“Çin’in Oprah’ı” diye adlandırılan gazeteci ve girişimci Yang Lan, bizlere şehirli, bağlantılı (mikrobloglar aracılığıyla) ve haksızlığa karşı uyanık genç Çinli nesli anlamamızı sağlıyor.

 

7. Leslie T. Chang: Çinli işçilerin sesi

Küreselleşme hakkında süregelen ateşli tartışmalardaki eksik taraf , dünya çapında pazarlanan ürünleri üretmek için Çin’deki fabrikalara ve diğer gelişmekte olan ülkelere göç eden milyonlarca insanın sesi,yani işçilerin sesidir.Muhabir Leslie T.Chang Çin’in gelişmekte olan büyük şehirlerindeki kadınlara sordu ve şimdi onların yaşam hikayelerini anlatıyor.

 

8. Jennifer 8.Lee’nin General Tso avı

Muhabir Jennifer 8.Lee kendi avı hakkında aşina olduğu Çin-Amerikan yemekleri kökeni hakkında konuşuyor.Bu iki kültürün yeni mutfağının oluşturmak için gizli noktaları kombine ederek keşfetti.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir