Chopstick – Çubuk nasıl kullanılır?

kullanim1Bilindiği gibi yüzyıllardır doğu ile batı arasındaki en büyük fark yemek kültürü. Batılılar yemeği çatal, bıçak ve kaşıkla, doğulular ise çubuklarla yiyorlar. Peki nasıl oluyor da alt tarafı iki çubukla bunu yapabiliyorlar?

Aslında nasıl kullanılacağını bildiğinizde Chopsticklerle (Çince adı : Kuaizi / 筷子)’ larla – birşey yemek hiç de zor değil, hatta bazı durumlarda avantajlı bile olabiliyorlar. Mesela çok küçük sert yiyecekleri çatalla yemek gerçekten imkansız ama bunu chopstickle kolayca yapabiliyorsunuz.

Burada Çinli arkadaşlarımla yemek yemeye çıktığımda gördüm ki biz çubukları kullanmakta ne kadar acemi isek onlar da çatal kullanmakta o kadar acemiler. Örneğin tabakta kalan pirinç tanelerini çatalla almaya çalışmak tam bir işkence onlar için, bizim için de bunu çubuklarla yapmak. Öyleyse hemen nasıl kullanacağınızı anlatmaya başlayayım.

Chopstick nasıl kullanılır?

Öncelikle birçok çubuk çeşidi var, kimisi büyük ve dışı diğerlerine göre parlak, kimisi ise küçük ve birazdaha pürüzlü yüzeye sahip. Bu alıştırmaları bu küçük ve pürüzlü yüzeye sahip olan çubukla yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü diğeri kullanırken kolayca elden kayabiliyor, büyük olduğu için de tutulması biraz zor olabiliyor.

kullanim2

Chopstick nasıl kullanılır Şimdi çubukları elinize resimdeki gibi uçları aynı hizzada olacak şekilde alın. Alttaki çubuk paş parmağınızın elinize en yakın tarafı ve orta parmağınız arasında olmalı. Üstteki çubuk ise paş parmağınızın ucu ve işaret parmağınız arasında olmalı. İşte tutuluşu bu şekilde. Yemek yerken üst çubuk işaret parmağı ile alt çubuğa doğru itilmeli ve alt çubuk daima sabit durmalıdır.

İlk denemelerinizi masadan küçük nesneleri çubuklar ile almaya çalışarak gerçekleştirebilirsiniz. Zaten daha sonra chopstickler ile yemek yemeğe başladığınızda aslında kullanmasının hiç de zor olmadığını, hatta başta da bahsettiğim gibi bazen avantaj bile olduğunu siz de anlayacak ve siz de birer chopstick savunucusu olacaksınız.

Çinliler neden çubuk kullanıyor?

Çinlilerin neden çubuk kullandığını merak ediyorsanız, daha ayrıntılı bir şekilde yazdığım Çinliler neden Çatal yerine Çubuk kullanır? yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir