Bu meyve ile otellere girmek yasak

durian-cinmac-anaBiz yiyecekleri hep lezzetli ve güzel kokulu olarak biliriz. Çünkü Türkiyede bulup bulacağımız tüm meyveler ve yiyecekler hem göze hem de damağımıza hitap eden cinsten. Ancak dünya üzerinde bazı yiyecekler var ki çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar kokusu da bir o kadar kötü. İşte sizin için onlardan bir kaç tanesini sıraladım.

 

 

 

 

Durian – Bu meyve ile otellere girmeniz yasak

durian-cinmacerasi

Malezya, Tayland ve Vietnamda boyu 40 metreyi aşan uzun ağaçlarda yetişen bir meyve türü. Bu meyve’ye “Cennet – Cehennem” deniyor. Cehennem denmesinin nedeni kabuğunun aşırı derecede pis kokması. Bu yüzden Endonezyada bu meyve ile otellere girmeniz yasak, Singapurda elinizde veya çantanızda durian ile metroya, taksiye yada otobüse binemiyorsunuz.

Cennet denmesinin nedeni ise kabuğun içini açtığınızda ortaya çıkan meyvenin (bazılarına göre) olağanüstü lezzetli olması. Bu meyve bazı ülkelerde (mesela Kuzey Sumatra, Endonezyada) pilav ile birlikte yeniyor, dondurması hatta şekeri bile yapılıyor. Bu yüzden kimisi Durian’a meyvelerin kralı diyor.

Kokusunu öğrenebilmek adına sorular sorduğum Endonezyalı arkadaşım Heni bu meyve hakkında şöyle diyor;

“Birçok insan Durian’ın çürümüş soğan, çorap yada dışkı gibi koktuğunu söylüyor. Ama bence içinden çıkan lezzet çok güzel. Tadı biraz tuzlu gibi. Bu yüzden biz Durian yediğimizde bir yandan da su içiyoruz. Çünkü fazla tüketilmesi durumunda içerisindeki tuz rahatsız edebiliyor. Yine de genel olarak sağlığa çok yararlı bir meyve. Tabii kokusunu saymazsak :)”

Jackfruit

jackfruit-cinmacerasi

Jackfruit ağaçta yetişen en ağır meyvelerden biri. Bir tanesinin ağırlığı 35 kiloya kadar çıkabiliyor. Genelde Malezya, Hindistan ve Endonezyada yetişiyor.

Bu meyve de genel olarak sevilse de çok kötü koktuğunu söyleyenler de var. Hatta bazılarına göre Durian ve Jackfruit’in farkı; Durianın kokuşmuş ayak, Jack fruitin ise daha çok çürümüş soğan gibi kokması.

Chou Doufu – Çin’in meşhur kötü kokulu ama lezzetli yiyeceği

doufu-cinmacerasi

Çin, Endonezya, Kore ve Japonya’da yapılan görüntüsü aynı peyniri andıran çok yumuşak bir tür yiyecek. Bunun için soya sütü peyniri de diyebiliriz.

Ancak bir de Chou Doufu var ki çoğu kişi kokusundan nefret ediyor. İsmindeki “chou” kelimesi Çincede kötü kokulu anlamına geliyor zaten. Ancak kötü kokusuna rağmen oldukça lezzetli bir tadı var. Tabii tadını da sevmeyenler var. Çinde marketlerde taze olarak, sokaklarda ve restaurantlarda ise pişmiş olarak bulabiliyorsunuz.

Doufu protein açısından çok zengin. Ve içerisindeki doymuş yağ oranı da bir o kadar az. Bu yüzden de hem çok tercih ediliyor hem de sağlıklı. İkinci en önemli özelliği ise yanında pişirilen şeyin tadını çok kolay bir şekilde absorbe edebilmesi. Yani yanında ne pişiriyorsanız tadı da o şekilde oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir